"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Vitamin ve mineral hapları yararsız mı

Yeni bir çalışmanın sonuçları ortalığı karıştırdı.

Bu çalışmada vitaminlerin destek olarak kullanıldıklarında, beklendiği kadar yarar sağlamadıklarını gösteren sonuçlara varıldı. Konunun uzmanları için aslında pek önemli olmayan bu yeni bulguların ciddi yankılar uyandırması normaldir. Sağlık haberlerinin de farklı olanları, bilinenleri biraz ofsaytta bırakanları daha etkili oluyor.

VİTAMİN ve minerallerin yararlarından hiç kuşkunuz olmasın. Bu doğal mucizelerin yeterli miktarda alınmamaları halinde ciddi bazı hastalıklar ortaya çıkar. C vitamini eksikliğinde oluşan skorbüt, B vitamini eksiklerinde gelişen beriberi ve pellegra, D vitamini noksanlığında meydana gelen raşitizm ve osteomalazi önemli hastalıklardır.

Eğer vitamin ve mineralleri düzenli olarak bedeninize kazandıramazsanız, bağışıklık sisteminizin zayıflaması, kemik kırılganlığınızın artması, kansızlık, sinir uçlarında yangısal sorunlar veya bellek kaybının başlaması hiç de şaşırtıcı değildir. Vitamin ve mineral eksiklikleri zamanında giderilmezse daha sık hastalanır, kendinizi daha çok yorgun hisseder, uyku problemleri, stres yönetimi güçlükleri, görme ve hatta tat alma sorunları yaşarsınız. Saçlarınızın, tırnaklarınızın bütünlüğünü korumaları, organ ve dokularınızın görevlerini eksiksiz yapmaları için bu yükte hafif pahada ağır besin unsurları önemli işlevler görürler.

Kısacası, sağlığınızı korumanız, sağlık sorunları ile daha kolay baş etmeniz için vitamin ve minerallere mutlaka ihtiyaç duyarsınız.

HER YAŞA AYRI VİTAMİN

Vitamin ve minerallerin sağladığı yararlardan optimum bir sonuç alabilmeniz için iki önemli faktörü dikkate almanız gerekiyor. Birincisi, her yaşın ve cinsin vitamin ve mineral ihtiyaçlarının farklı olduğu gerçeğidir. Gelişme çağındaki bir genç kız ile menopoz dönemini yaşayan bir kadının, ergenlik yaşlarındaki bir erkekle orta yaş virajını dönmüş bir babanın ihtiyaç duydukları vitamin ve mineraller yapı ve miktar olarak farklıdır. Genetik miras da bu ihtiyacı belirleyen bir faktördür.

Yaşam tarzınız, yaşadığınız yer, yaptığınız iş de önemli faktörlerdir. Şehirde yaşayan, endüstriyel kirliliğe ve egsoz dumanına fazlaca maruz kalan, sık sık fast food ürünler tüketmek durumunda olan birinin vitamin ve mineral ihtiyacı köyde, kasabada yaşayanlardan oldukça farklıdır. Kişisel sağlık durumunuz, geçirdiğiniz sağlık sorunlarınız ve içinde bulunduğunuz biyolojik yapılanmanız da ihtiyaçlarınızın ne olduğunu belirlemede etkilidir.

Düzenli, dengeli ve çeşitli beslenen biriyseniz çok özel bazı durumlar dışında ek vitamin ve mineral desteğine pek ihtiyaç duymazsınız. Besinlerle yeterli kadar vitamin ve mineral kazanımınız yoksa, ek destek olarak günlük ihtiyacınızı karşılayacak bir vitamin ve mineral desteği almanız gerekebilir.

Sıkı bir vejetaryen beslenme planı uygulayan birinin B12 vitaminine ve belki de demir desteğine ihtiyaç duyması muhtemeldir. Beslenme güçlüğü çeken, yemek hazırlamada, pişirmede sorunlarla karşılaşan, dişleri nedeniyle çiğneme problemleri, hazım salgılarının yetersizliği sebebiyle sindirim sorunları bulunan yaşlı biriyseniz günlük ihtiyacınızı tamamlamak için herhangi bir çoklu vitamin-mineral desteği kullanmanız kadar doğru bir şey olamaz. Ancak, bunları besinlerle doğal yoldan almak daha etkili bir yöntemdir.

Vitamin desteği ne zaman gerekir

Yeterli, dengeli ve çeşitli beslenmeyen biriyseniz, ileri yaşlardaysanız, herhangi bir hastalık sonrasının nekahat dönemini yaşıyorsanız vejetaryenseniz, menopoz dönemine giren bir kadınsanız, büyüme çağında bir genç kız veya erkekseniz, aile mirasınızda kanser, ateroskleroz riski fazla biriyseniz ek olarak vitamin ve mineral desteği almayı düşünebilirsiniz. Böyle bir gereksinim içinde olup olmadığınızı düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmanızda yarar var. Doktorunuz sizi dinleyerek, değerlendirerek ek bir besin desteği ihtiyacınız olup olmadığına karar verecektir. Bunun için bir diyetisyene başvurmak, en sağlıklı yoldur.

Rastgele vitamin zararlı

Vitamin ve mineral desteklerini kullanırken bir sağlık uzmanınızdan yardım almadığınızda sizi bekleyen bazı sorunların olduğunu da unutmamalısınız: Doğal vitaminler yerine sentetik vitaminler satın alabilirsiniz. Kalitesiz, faydasız ve hatta alerjik reaksiyon yapması muhtemel ürünlere para verebilirsiniz. Vitamin satıcılarının size gerekenden daha az veya yüksek doz kullanmanızı (çoğu kez yüksek dozu tavsiye edeceklerdir) isteyen yanlış önerileriyle karşılaşabilirsiniz. Hiç ihtiyaç duymadığınız vitamin ve mineral ürünlerine harcama yapabilirsiniz. Kısacası doktorunuzdan veya eczacınızdan alacağınız yardımların daha güvenilir olduğunu bilmeniz gerekiyor. Ayrıca bu desteklerin kullandığınız diğer reçeteli ilaçlarla etkileşime girmesi ve zararlı bazı reaksiyonlara yol açması da mümkündür.
X