Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Vitamin dirileştiriyor ama dikkat!

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Tek bir maddenin 0,03 mikrogram kadarı, ölümü veya yaşamı belirleyebilir. Örneğin K vitaminini günlük en az dozda almazsak (beden ağırlığının her kilogramı başına hesabıyla), kanın pıhtılaşmasını sağlayan protrombin maddesi bedende üretilemez. Sonuç: İç kanama tehdidi.

İnsanın vitamin gereksinimi, çevresiyle ne derece karmaşık bir ilişki içinde olduğunu gösterir. Vitaminler, bazen enerji taşıyıcısı, bazen bedenimizdeki zararlı serbest radikal avcısı, bazen de yağları parçalayıcı rol oynuyor. Vitaminler, bizim kimyasal ana silahlarımız, onlar olmadan yaşamı sürdürmemiz mümkün değil.

Vitaminleri hayvansal ve bitkisel besinlerden alırız; fakat bağırsak bakterileri de DNA sentezi için önemli asitler üretir. Güneş ışığı derimizde günlük ihtiyacımız olan 5 mikrogram D vitaminini üretir. İnsanoğlu vitamine bu derece bağımlılıktan kendini kurtarmak için uzun zamandır çaba harcamaktadır. Vitamin hapları bu nedenle üretilmektedir. Bugün bu vitamin hapları, özellikle güzellik, fitnes ve mutluluk için dünya çapında aşırı miktarda kullanılıyor. Bu vitaminlerden biotin, örneğin günlük doz ihtiyacının üç mislini içerir.

Vitaminlerin etkileri henüz tam olarak aydınlatılamadı. Bu etkiler çok yönlüdür. K vitamini sadece kan pıhtılaşmasını denetlemiyor, aynı zamanda kemik ve böbreklerin gereksinim duyduğu maddelerden bir kısmının karşılanması sürecine de katılıyor. Kimyasal olarak biribirine benzeyen B vitaminleri kompleksine ait olan Folik asit (patates ve buğdayda var) psikolojik istikrarımızda önemli rol oynuyor. Vitamin uzmanları bu nedenle günde 600 mikrogram folik asit içmemizi tavsiye ediyor.

Ancak vitaminlerden bilgisizce ve çok miktarda almak, yarardan çok zarar getirebilir. Örneğin gereğinden fazla C vitamini B12 vitaminini safdışı bırakabilir. Fazla doz A vitamini C vitaminini etkisiz kılabilir.

Karaciğerde biriken A vitamini tehlikelidir. Günlük doz olan 1000 mikrogramı aşanlar zehirlenebilir. Kutup araştırmacıları A vitamini bakımından aşırı zengin buz ayıları veya fok balıkları yediklerinde saç dökülmesine uğrayabilir, baş ağrıları ve kramplar çekebilir.

Sloganımız: dengeli beslen, dengeli yaşadır.

Bir tek sigara, C vitamininin anti oksidan etkisinde 30.000 mikrogramlık bir azalma yapar. Günlük ihtiyacımız ise 50.000 mikrogramdır. Yağ çözen A, D, E ve K vitaminleri, bedende biriktiği için, fazla dozlarda almamak gerekir, tehlikelidir. Vitamin C suda çabuk çözünür. Ünlü bilimci, Nobel ödülü sahibi Linus Pauling günde 18.000.000 mikrogram C vitamini yutardı. Ancak, günde 160.000.000 mikrogram (160 gram) megadoz alan bir böbrek hastasının öldüğü de bilim kayıtlarına geçmiş durumdadır.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler