Visa ile 17.9 milyar dolar harcadık

Hürriyet Haber
24 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 24 Mayıs 2000 - 00:01

TÜRKİYE, 1999 yılında Visa'nın en hızlı geliştiği üçüncü ülke oldu. Geçen yıl Türkiye'de Visa kart ile 17.9 milyar dolar (10.5 katrilyon lira) harcama yapıldı.

VISA Türkiye, kartlı ödeme sistemleri pazarında, geçen yıl yüzde 23'lük büyüme kaydetti. Bu oranla AB Bölgesi'nde en hızlı gelişen üçüncü pazar olan Türkiye'de, Visa kartla yapılan harcamalar ise yüzde 85 oranında artış gösterdi. Geçen yıl sadece Visa kart ile 17.9 milyar dolar (10.5 katrilyon lira) harcama yapılan Türkiye, genç nüfusu ile Visa'nın özel önem verdiği ülkelerden biri haline geldi.

1998 yılında 11.5 milyon adet olan Visa kart sayısı geçtiğimiz yıl 14.3 milyon adete çıkarken, işlem sayısı ise yüzde 26'lık artışla 35 milyar adete çıktı. Visa kart sayısında AB bölgesinde dördüncü sırada bulunan Türkiye'de, geçen yıl yapılan harcama tutarı ise 9.6 milyar dolardı.

Visa bu gelişmelerin karşılığında, Türkiye'ye verdiği önemi daha önce İtalya'ya bağlı olan ofisi direkt Londra'daki merkeze bağlayarak gösterdi.

HEDEF % 20 ARTIŞ

Visa Türkiye Genel Müdürü Greg Twitcher, harcamalardaki artışın en önemli nedeni olarak enflasyondaki iyileşmeyi gösterdi. Twitcher, bunun yanı sıra kredi kartı kullanmayı seven ve yeni teknolojilere açık genç nüfusun da Visa'nın bu başarısında önemli bir payı bulunduğunu vurguladı. Ekonomik göstergelerin kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Twitcher, yıl sonunda 20 milyon kart sayısına ulaşmayı ve işlem hacmini yüzde 20 artırmayı hedeflediklerini açıkladı.

Türkiye bizim için önemli aktör

VISA Türkiye Genel Müdürü Greg Twitcher, Türkiye pazarına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: ‘‘Önümüzde heyacan verici değişimler var. Türkiye, bu değişimlerden en büyük yararı sağlayabilecek altyapıya sahip. 9 milyon mobil telefon kullanıcısı ve 1 milyon internet kullanıcısı var. Yenilikçi bir bankacılık sistemi var. İletişim altyapısı son derece güçlü. Ekonomik istikrarı sürekli olarak artıyor. Türkiye, Visa'nın en önemli aktörlerinden biri olacaktır.’’

Visa International AB bölgesinde ise, geçen yıl harcamalar yüzde 17'lik büyümeyle 506 milyar Euro'ya, kart sayısı da yüzde 15'lik artışla 155.4 milyon adete yükseldi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı