Gündem Haberleri

  Virüs paniği

  Hürriyet Haber
  25.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin en fazla kapalı üretim alanına sahip Antalya'da, virüs paniği başladı. Domates fidanlarını yokeden virüsü ilaç öldürmüyor

  Antalya'da sera üreticilerini virüs paniği sardı. Domates fidanlarını etkileyen virüs, bitkinin büyümesini ve ürün vermesini engelliyor. Birinci dönem domates fidanlarında görülen virüsü bitkiden alan beyaz sinekler, diğer seralara da yayıyor. 3 yıldır görülen bu virüs için üretilen ve sineklerin fidana yaklaşmasını önleyen ilaçlar da bulunamıyor.

  BAĞIŞIKLIK KAZANDI

  Üretilen ilaçlara sineklerin bağışıklık kazandığını belirten Ziraat Mühendisi Ali Kaynak, ‘‘Fethiye bölgesindeki güzlük domates fidanlarının yüzde 70'i bu hastalıktan etkilenirken Antalya bölgesinde bu rakam yüzde 30 dolayında. Çiftçiler, hastalıktan dolayı fidanları söküp yenisini veya başka bir ürün dikmek zorunda kalıyor’’ dedi.

  HASTALIK YAYILIYOR

  Çiftçinin ikinci bir masraf yapmak zorunda kaldığını belirten Kaynak, ‘‘Antalya'da yaklaşık bin 500 dönüm kapalı alanda bu hastalık görüldü. Bu hastalığın Antalya'ya maliyeti 1 trilyon dolayında. Çiftçiler ne yapacaklarını şaşırdı. Çünkü hastalığa yakalanan fidanı sökmekten başka çözüm yok’’ diye konuştu.

  Antalya seralarında görülen yayılmaya başlayan bir virüs domates fidanlarına büyük zarar veriyor. Ziraat mühendisi Ali Kaynak, beyaz sinekler tatarafından diğer seralara yayılan bu virüsün bitkinin büyümesini ve ürün vermesini engellediğini söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı