ANKARA HABERLERİ

Virüs mutasyon geçirmezse H1N1 aşısı etkili olur

Hürriyet Haber
18.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, domuz gribine karşı üretim aşamasındaki aşının ne kadar etkin olacağının bugünden kestirilemeyeceğini ifade ederek, "Şayet virüs bir mutasyon geçirmezse aşının etkin olacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Hürriyet Haber

Ertek, domuz gribi aşısı konusunda her ülkenin kendisine göre bir politika geliştirdiğini, bazı ülkelerin risk gruplarını, bazı ülkelerin ise tüm toplumu aşılama kararı aldığını kaydetti.

"Bu aşının ne kadar etkin olacağının bugünden kestirmek mümkün değil" diyen Ertek, "Şayet virüs bir mutasyon geçirmezse aşının etkin olacağını tahmin ediyoruz. En azından yüzde 70’lik bir koruyuculuk oranına sahip olduğunu biliyoruz ama virüsün bir mutasyon geçirmesi durumunda, üretilen H1N1 aşısının mutant şusa etkili olup olmayacağını bugünden kestirme imkanımız yok. Bunları yaşayarak göreceğiz" dedi.

Günümüzde, daha önceki pandemilerde olmadığı kadar bilgi birikimine ve laboratuvar altyapısına sahip olunduğunu, iletişimle toplumda duyarlılık ve kişisel koruyucu önlemlerin arttığını anlatan Ertek, Türkiye’de 3,5 aylık dönemde sadece 322 vaka görülmesinin bakanlığın uyguladığı çok sıkı korunma tedbirlerinin sonucu olduğunu söyledi."Sonbaharda domuz gribi salgınında ikinci dalganın beklendiği yönündeki uyarıları" da değerlendiren Ertek, şöyle konuştu:

"Grip pandemileri bazen iki atak şeklinde kendini gösterebiliyor. 1918’deki H1N1 influenza pandemisinde de Ocak’ta başlayıp Temmuz-Ağustos’ta biten birinci atak daha hafif seyirliydi. Ama Eylül’den sonra ikinci atakta beş haftalık bir süre vardır. Orada çok sayıda insanın öldüğünü biliyoruz. Bu salgında da ikinci bir atak olabilir ama nasıl olacağını kestirmek mümkün değil. Fakat şu ana kadar tüm dünyadaki gözlemler, bu influenzanın sezonal influenzadan çok daha hafif seyirli ve mortalitesinin çok daha düşük olduğunu, özellikle gelişmiş ülkelerde, sağlık bakımının iyi olduğu ülkelerde mortalitenin binde 0.5 ya da 1 civarında, mevsimsel influenzadan çok daha iyi durumda olduğunu gösteriyor."

"Bu şekilde devam ettiği sürece insan sağlığı açısından çok büyük bir risk bulunmadığını ama bu şekilde devam edeceğinin garantisi de olmadığını" anlatan Ertek, "Bu nedenle bir yandan bu salgının seyri izlenirken, virüsün mutasyon geçirip geçirmediği, mortalitesi, hangi yaş grubunda daha sık görüldüğü gibi epidemiyolojik özellikleri incelenirken diğer yandan da tüm ülkeler kendi toplumunu aşılamak üzere gayret içinde" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Virüs mutasyon geçirmezse H1N1 aşısı etkili olur haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:50
 • Guneş
  07:34
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:36
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı