Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Virüs ağır ağır değişiyor

  Hürriyet Haber
  11 Şubat 2006 - 01:02Son Güncelleme : 11 Şubat 2006 - 01:02

  BM yetkilisi David Nabarro, son olarak Nijerya’da tespit edilen kuş gribi virüsü H5N1’in 7 ay gibi bir sürede Asya’dan Doğu Avrupa, Akdeniz, Ortadoğu ve Afrika’ya yayıldığını belirterek, "Henüz insandan insana bulaşacak mutasyona ulaşmadı. Ancak bu da çok uzak değil. Kimseyi korkutmak istemem ama, virüs ağır ağır değişim geçiriyor" dedi.

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından dünya çapında kuş gribiyle mücadele ve insanlara sıçrama olasılığına karşı hazırlanılmasında koordinatör olarak görevlendirilen Nabarro, geçen yıl yaptığı açıklamada, virüsün insanlar arasında yayılması durumunda, dünyanın buna hazır olmasına bağlı olarak salgından 5 milyon ya da 150 milyona kadar kişinin ölebileceğini söylemişti.

  Kuş gribinin Afrika’da ilk kez ortaya çıkmasıyla, son günlerde yine alarma geçen WHO, bunun insanlara yayılmasını önlemek için Nijerya’ye 7-8 kişilik uzmanlar ekibi gönderdi. WHO Başkanı Dr. Lee Jong-wook da, Afrika’da H5N1 virüsünün görülmesinin büyük kaygı nedeni olduğunu belirterek, acil eylem çağrısında bulundu. H5N1 virüsünün Nijerya’dan komşu ülkelere kolayca sıçrayabileceğini ifade eden Lee Jong-wook, Batı Afrika’nın üst düzey alarma geçmesi gerektiğini kaydetti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı