Virgin’deki Turkcell davası Çukurova lehine döndü, bu kez Altimo temyize gidiyor

Hürriyet Haber
22.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

ÇUKUROVA Holding ile Rus Altimo (Alfa Grubu) arasında Turkcell hisselerine ilişkin ihtilaf davası ilginçleşti. British Virgin Adaları’nda (BVI) Alfa Grubu ile devam eden dava sonucunda Çukurova lehine karar alındı. Çukurova böylece krediye teminat olarak verdiği Turkcell hisselerini geri alabileceği açıkladı. Ancak Altimo da bu mahkeme kararının bazı unsurlarını temyiz edeceğini açıkladı.

Çukurova Holding Avukatı Yalın Akmenek imzasıyla Kamuyu Aydınlatma Platformuna gönderilen açıklamada, karara ilişkin şu bilgilendirme yapıldı: “ihtilaf ve karşılıklı davalar sürecinde, esas olarak, Çukurova’nın temerrüte düşüp düşmediği ve bundan dolayı da Çukurova’ya ait hisselere Alfa tarafından el koyulup koyulamayacağı tartışılmakta idi. BVI Mahkemesi tarafından 20 Mayıs 2010 tarihinde verilen kararda, Çukurova’nın temerrüte düşmediği belirlenmiş ve Alfa Grubu’nun iddia ve talepleri reddedildi. Çukurova’nın herhangi bir ihlali olmadığının hüküm altına alınmasına ek olarak, ayrıca, Çukurova’ya ait hisselere haksız olarak el koyma girişiminden dolayı, bilakis Alfa Grubu’nun ilgili kredi sözleşmesini ihlal ettiği de BVI Mahkemesince tespit edildi ve Çukurova’nın, Alfa Grubu’na teminat olarak verdiği söz konusu hisseleri, ilgili ödemenin yapılmasıyla geri alabileceği belirtildi.”
Rusya’nın önde gelen mobil operatörlerinden Altimo da, yazılı bir açıklama yaparak, BVI Mahkemesi’nin Çukurova’nın Altimo’yla ilgili artniyet suçlamalarını reddettiğini, ancak kararın diğer boyutlarına da itiraz edeceğini duyurdu. Mahkemede Çukurova’nın, Altimo’nun yönettiği ve Alfa Grubu iştiraki Alfa Telekom Türkiye’nin (ATT) haklarını kullanırken art niyetle hareket ettiğini iddia ettiğini, mahkemenin de ATT lehine karar verdiğini açıkladı. ATT’nin Çukurova’nın borcuna karşılık rehin gösterdiği dolaylı Turkcel hisselerini devralmasını meşru kılacak 16 temerrüdün hiçbirine düşmediği kanaatine de varmasına ilişkin olarak da, açıklamada şöyle denildi: “ATT hakimin kararına saygı duymasına karşın kararın bu boyutunu önemli birkaç açıdan yanlış gördüğü için temyiz etmeyi düşünüyor. Temyiz mahkemesi daha önce de bir başvurumuzu kabul ederek ATT’nin savlarını haklı bulmuştu.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı