Gündem Haberleri

  Viranşehirli çiftçilerin elektrik kesintisi isyanı

  Mustafa MERT /VİRANŞEHİR (Şanlıurfa)- (DHA)
  14.07.2012 - 15:22 | Son Güncelleme:

  ŞANLIURFA’nın Viranşehir İlçesi’nde, elektriklerin sık sık kesilmesini protesto için Şanlıurfa-Mardin karayolunu ulaşıma kapatan çiftçiler, trafo merkezine taşla saldırdı. Polis, uyarılara rağmen dağılmayan ve kendilerine de taş atan kalabalığa biber gazı ve copla müdahale etti. Gerginlik, kalabalığın dağılması ve bazı çiftçilerin gözaltına alınmasının ardından, 1 saat trafiğe kapalı kalan yolun ulaşıma açılması ile sona erdi.

  Viranşehir ilçe merkezi ve köylerinde son zamanlarda sıkça yaşanan kesintileri protesto etmek isteyen yaklaşık 500 çiftçi öğle saatlerinde, Şanlıurfa-Mardin karayolu üzerinde ve Kırlık Köyü civarında bulunan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye (DEDAŞ) ait trafo merkezleri önünde toplandı.

  ORTALIK BİR ANDA SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ / WEB TV

  2 ayrı noktada toplanan protestocu grup, Şanlıurfa-Mardin karayolunu taşlarla ulaşıma kapattı. Sürücülerin uyarısına rağmen yolu açmayan protestocu kalabalık, elektrik kesintilerinin oluşturduğu mağduriyetin giderilmesini istedi. Protesto güvenlik güçlerine iletilirken, çift yönlü ulaşıma kapatılan Şanlıurfa-Mardin karayolunda ise kilometrelerce uzunluğunda araç konvoyu oluştu.

  Viranşehirli çiftçilerin elektrik kesintisi isyanı ÇİFTÇİLERİN ELEKTRİK KESİNTİSİ İSYANI


  TRAFO MERKEZİ VE POLİSİ TAŞLADILAR

  Kırlık Köyü yakınlarındaki protestocu grup, jandarmaların 1 saat süren çabasının ardından ikna olarak dağıldı. Viranşehir ilçe girişinde toplanan protestocu grup ise kaldırım taşları ile kapattıkları yolda oturma eylemi yaparak, dağılmaları yönünde uyarıyı dikkate almadı. Polis amirlerinin uyarısına rağmen dağılmayan yaklaşık 300 kişilik kalabalık, DEDAŞ’a ait binaya yöneldi. Polis ve DEDAŞ güvenlik görevlilerinin engel olmaya çalıştığı kalabalıktaki bazı kişiler, yerlerden aldıkları taşları trafo binasına atmaya başladı.

  Kalabalık daha sonra, eylemin kanunsuz olduğu ve taş atmayı bırakmaları yönünde uyarıda bulunan polise yöneldi. Kalabalığın taşla saldırması üzerine polis, gruba cop ve biber gazıyla müdahale etti. Kısa süreli gerginlikte çok sayıda kişi gazdan etkilenirken, kalabalıkta bulunanlar bir akaryakıt istasyonuna girerek taş atmayı sürdürdü. Gerginlik polisin müdahalesinin ardından protestocuların kaçması ve bazı kişilerin gözaltına alınması ile son buldu.

  POLİS, TAŞLARI KALDIRIP YOLU ULAŞIMA AÇTI

  Biber gazlı müdahale ile son bulan protesto sonrası polis, kaldırım taşlarını kaldırarak yolu yeniden ulaşıma açtı. Kilometrelerce araç kuyruğu oluşan yolda, gerginliğin sona ermesiyle yaklaşık 1 saat sonra trafik normale döndü. Gerginlik sırasında gözaltına alınanlar sorgulanmak üzere Viranşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken, yeni bir olay yaşanmaması için trafo merkezi çevresinde güvenlik önlemlerini artırdı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı