Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Viranşehir'de gözaltı gerginliği

  DHA
  03.05.2011 - 21:27 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi'nde, 5 kişinin ve BDP İlçe Başkanı Ferzende Ata'nın gözaltına alınması gerginliğe yol açtı.

  Aralarında BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici'nin de bulunduğu kalabalık bu durumu protesto etmek için adliye önünde oturma eylemi yaptı. Yaşananların ardından polis tarafından geniş güvenlik önlemi alınan ilçede gergin bekleyiş devam ediyor.

  Viranşehir polisi, sabah saatlerinde PKK propagandası ve örgüt lehine korsan gösterilerde polise mukavemette bulunduğu iddia edilen 5 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulanırken, bu kişilerle ilgili bilgi almaya giden BDP İlçe Başkanı Ferzende Ata da aynı suçlama yöneltilerek gözaltına alındı. Ata'nın gözaltına alındığını duyan çok sayıda kişi, konuyla ilgili bilgi alamayınca Ceylanpınar Caddesi üzerindeki Viranşehir Adliyesi önünde toplanmaya başladı. BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, İl Başkanvekili Müslüm Kaplan'ın da gelişinin ardından sayıları 200'ü bulan kalabalık oturma eylemi yapıp, adliye önündeki Ceylanpınar Caddesi'ni trafiğe kapattı.

  Yaşanan gerginlik üzerine Şanlıurfa'dan çok sayıda polis, takviye olarak ilçeye gönderildi. Adliye önünde olası olaylar için önlem alan polis, kalabalığa kanunsuz bir eylem yaptıklarını belirterek dağılmaları uyarısında bulundu. Bu sırada adliyeye sevk edilen BDP ilçe başkanı Ferzende Ata, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı ve bu karar üzerine adliye dışında bekleyen BDP'liler eylemlerine son verdi.

  Bu sırada yaşananları duyarak adliye önüne gelen ve sayıları bine ulaşan kalabalık, Karacadağ Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. PKK terör örgütü ve elebaşısı Öcalan lehine slogan atarak yürüyen kalabalığa, Cumhuriyet Meydanı yakınlarında polis tarafından uyarıda bulunuldu. Polislerin uyarısı üzerine bu kez ara sokaklara giren kalabalık, Karacadağ Caddesi üzerindeki bir çay bahçesine gitti. Kalabalığın çay bahçesinde bulunduğu sırada Milletvekili Binici, grubu görüntüleyen polis kameralarına tepki göstererek, "Neyi çekiyorsunuz. Yeter artık kapatın, bizi rahat bırakın" diye bağırdı. Binici'nin bu tepkisi üzerine kalabalık uzun süre PKK ve Öcalan lehine slogan attı.

  Kalabalık daha sonra parti yetkililerinin uyarısıyla çay bahçesine girerek beklemeye başlarken, polisler de ilçe genelinde güvenlik tedbirlerini artırdı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı