Gündem Haberleri

GÜNDEM

  VIP tanık listesi

  Özden ATİK/İSTANBUL
  02.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 02.02.2006 - 08:34

  Beraat kararı bozulunca yeniden yargılanmasına başlanan Bucak Aşireti Lideri Sedat Edip Bucak, mahkemeye tanık olarak dinlenmesi için aralarında paşaların ve eski DYP Lideri Çiller’in de bulunduğu liste verdi. Savcının mütalaası bu kişilerin dinlenmesi yönünde, ancak karar gelecek duruşmada alınacak.

  YARGITAY’ın çetede yöneticilik yaptığı gerekçesiyle yerel mahkemenin verdiği beraat kararını bozmasıyla yeniden yargılanmasına başlanan Susurluk davası sanığı eski DYP milletvekili Sedat Edip Bucak’ın avukatları, aralarında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile eski Başbakan Tansu Çiller ve eski Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş’in de yer aldığı 8 kişinin tanık olarak dinlenmesini istedi. İfade vermesi talep edilenler arasında, Bucak’ın 8 yıl saklayıp mahkemeye delil olarak sunduğunu açıkladığı fotoğraflarda Abdullah Çatlı ile görülen komutanlardan Seral Saral, Eşref Hatipoğlu ve Hasan Kundakçı da bulunuyor.

  İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya katılmayan tutuksuz sanık Sedat Edip Bucak’ı avukatları Şevket Küçük ve Süleyman Bacanlı temsil etti. Duruşmayı Bucak’ın kardeşi Ahmet Bucak ile aşiret mensupları izledi. Sanık avukatları mahkemeye, 4 sayfalık soruşturmanın genişletilmesine ilişkin talep dilekçesi sundular. Mahkeme Başkanı Salih Öztürk dilekçede, Mehmet Ali Yaprak’ın kaçırılmasına ilişkin dosyanın istenmesi, Ömer Lütfi Topal’ın öldürülmesine ilişkin karar örneğinin gönderilmesi, Sedat Edip Bucak’a koruma verilmesinin nedenlerinin sorulması ile 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, eski Başbakan ve DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, eski Jandarma Asayiş Bölge Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı, eski Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, Şanlıurfa İl Jandarma Komutanı Albay Seral Saral, eski Diyarbakır İl Alay Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu ve Fatih Bucak’ın tanık olarak dinlenmelerinin talep edildiğini açıkladı. Avukat Süleyman Çınar Bacanlı, "Mesut Yılmaz’ın Meclis araştırma komisyonunda ifadesi var. Mehmet Ali Yaprak’ın kaçırılması konusunda Sedat Edip Bucak’ın ismi geçmemiştir. Ömer Lütfi Topal’ın öldürülmesi olayında başka kişiler hakkında dava açılmıştır. Ve bu kişiler beraat etmişlerdir. Sedat Edip Bucak’ın adı bile geçmiyor. Bu nedenle bu dosyaların getirilmesini talep ediyoruz" dedi.

  Savcı Orhan Erbay, bu kişilerin mahkemece dinlenmesi yönünde mütalaa verdi. Mahkeme, Ömer Lütfi Topal’ın öldürülmesi, Mehmet Ali Yaprak’ın kaçırılmasıyla ilgili dosyaların ilgili makamlardan istenmesine, 8 tanığın dinlenip dinlenmemesi konusunun gelecek celse değerlendirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi. Duruşma sonunda, Ahmet Bucak ve beraberindekiler üç ayrı jiple adliyeden ayrıldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı