Gündem Haberleri

  VIP rezaleti

  Hürriyet Haber
  29.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şarkıcı Fatih Ürek de VIP (Çok Önemli Kişi) muamelesine mazhar oldu. Ürek'in bilet, pasaport ve bagaj işlemlerini, görevli polisler yaptı.

  Ürek, bu imkanı Semra Özal'ın maiyeti sıfatıyla buldu. Şaşkın bakışlar altında VIP'e giren Fatih Ürek, Semra Özal'la birlikte Kıbrıs'a uçtu.

  Atatürk Havalimanı Şeref Salonu'nu kullanarak yolculuk edenler listesine, Muazzez Abacı'nın 6 aylık torunu Sera'dan sonra, şarkıcı Fatih Ürek de katıldı. VIP salonlarını kullanabilecek kişiler ile ilgili düzenlemeye göre eski cumhurbaşkanlarının eş ve çocuklarının VIP Salonu'nu kullanma hakları bulunmamasına rağmen, dün 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın eşi Semra Özal, ve ‘maiyetinde’ gelen Fatih Ürek bilet, pasaport ve bagaj işlemlerini de polise yaptırarak birlikte Kıbrıs'a uçtular.

  Atatürk Havalimanı VIP Salonu yetkileri, bazen yazılı olmayan kuralların uygulandığını belirterek, ‘‘Semra Özal, ‘Yazılı olmayan kurallar çerçevesinde' VIP Salonu'nu kullanma hakkına sahip. Ne de olsa eski cumhurbaşkanı eşi. Yazılı kurallara göre ise, devlet adamlarının, parlamenterlerin ve üst düzey bürokratların eş ve çocukları, yalnızca birlikte yolculuk edilmesi durumunda, ‘maiyet' olarak VIP Salonu'nu kullanabiliyor’’ dediler.

  GENELGE NE DİYOR?

  Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü'nün 1993 tarih 425828 sayılı genelgesine göre Şeref Salonu'nu kullanma hakkı bulunanlar, maiyetindekileri, sayısına bakılmaksızın salondan yararlandırabiliyor. VIP salonlarını devlet adamlarının, parlamenterlerin ve üst düzey bürokratların eş ve çocukları, yalnızca birlikte yolculuk edilmesi durumunda kullanabiliyor. VIP salonlarının kullanımına yönelik düzenlemeye göre, VIP salonunu kullanma hakkı olanlardan bazıları şunlar:

  Cumhurbaşkanı, Başbakan, TBMM Başkanı, Genelkurmay Başkanı, Bakanlar, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay başkanları, Kuvvet Komutanları, General ve Amiraller, Ana Muhalefet Partisi Başkanı, TBMM üyeleri, Diyanet İşleri Başkanı, Müsteşarlar, Valiler, Büyükşehir Belediye Başkanları, Diplomatlar, Yabancı Devlet ve Hükümet Erkanı, Dini Liderler.

  Ayrı ayrı gelip, birlikte Kıbrıs'a uçtular

  KTHY'nin 1264 sefer sayılı uçağı ile Kıbrıs'a gitmek için önceki gün Şeref Salonu'na gelen Semra Özal'dan 5 dakika sonra, şarkıcı Fatih Ürek de VIP kapısında göründü. Çevredekilerin şaşkın bakışlarını umursamadan içeri giren Ürek'in Bayan Özal ile yolculuk edeceği ve onun ‘maiyetinde' VIP salonunu kullandığı öğrenildi. Bu arada, Fatih Ürek, yasaklı politikacı Necmettin Erbakan ile dakika farkıyla VIP'ten geçti. Kendisinden çok kısa bir süre önce VIP Salonu'na gelen Erbakan, Başbakanlık Ağırlama Salonu'nda yanındakilerle sohbet ederken, Fatih Ürek de karşıdaki VIP Salonu Güvenlik Müdürlüğü'nün odasında Semra Özal ile söyleşip uçağı bekledi. Fatih Ürek'in üst düzey devlet adamları ve parlamenterlerin kullanabildiği Şeref Salonu'ndan uçağa alınması tepkilere yol açarken, Semra Özal ve Fatih Ürek de fotoğraflarda aynı kareye girmemeye özen gösterdiler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı