Dünya Haberleri

  Villepin köşeye sıkıştı

  Erhun GEYİSİ/PARİS, (DHA)
  06.07.2007 - 17:16 | Son Güncelleme:

  Fransa'da "Clearstream Skandalı" çerçevesinde araştırma yapan iki savcı, eski başbakan Dominique de Villepin'in evinde ikinci kez arama yaptı. İlk aramayı dün yapan ve evden birçok dosyayla çıkan savcılar, tam 6 saat boyunca Villepin’in evinde kalmıştı.

  Clearstream Skandalı’na ilişkin yargı süreci gereği dün evinde arama yapılan Fransa Eski Başbakanı Dominique de Villepin, giderek daha da zor durumlara düşecek gibi görünüyor.

  Tatilde olduğu gerekçesiyle dünkü aramada evinde hazır bulunmayan Villepin, bugün bir yazılı açıklama yaparak, kendisini şüpheli duruma düşüren Başbakanlık Eski Başmüşaviri General Philippe Rondot’nun polise verdiği ifadenin yersiz olduğunu dile getirdi.

  Villepin’e yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, dün eski başbakanın evine giren savcılar, evden çok sayıda dosyayla çıktı. Bu dosyaların arasında özellikle de, ’Savunma sırları’ yazılı olanlarının, davanın gidişatı açısından etkili olabileceği vurgulanıyor.

  CLEARSTREAM SKANDALI NEDİR?

  2004 yılında ortaya çıkan bu skandal, esasen 1991 yılında Fransız devletinin Tayvan’a sattığı firkateynlerin hikâyesine dayanıyor. Söz konusu satışın ardından kimi devlet memurlarının ve hattâ siyasetçilerin, bu satıştan komisyon aldığı şüphesi doğmuş ve bu şüpheyi doğuran para trafiğinin de ’Clearstream’ adlı takas ve saklama kuruluşunda yaşandığı anlaşılmıştı.

  İMZASIZ MEKTUPLAR VE CD

  Bu dosya 2001 yılının Haziran ayında, başbakanlık talebiyle iki savcı tarafından yeniden araştırılmaya başlanmış ve sorumluların bulunarak cezalandırılması istenmişti. Ancak ne olduysa 3 Mayıs ve 14 Haziran 2004 tarihlerinde, davayı soruşturan iki savcıdan biri olan Renaud van Ruymbeke’ya, imzasız iki mektubun ulaşmasıyla oldu. Bu mektuplardan birine iliştirilen bir CD’de, Clearstream’deki 16121 hesabın ayrıntıları yer alıyordu. CD’deki bilgilere göre hesap sahipleri arasında birçok ünlü Fransız bürokratının yanısıra, şimdiki cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ismi de bulunuyordu.

  Güvenirliği oldukça şüpheli bu bilgiler, dönemin başbakanı Dominique de Villepin için altın değerindeydi. Zira Villepin, gelecek seçimlerde cumhurbaşkanlığına oynamak istiyor ve Nicolas Sarkozy’yi de kendisine en büyük rakip olarak görüyordu. Bu nedenle de kısa bir süre sonra CD’deki bilgiler basına sızdırıldı ve konu, ülke gündemine bomba gibi düştü.

  BİLGİLER YANLIŞ, VİLLEPİN KOMPLOCU ÇIKTI!

  Ancak işin başında Sarkozy’nin siyaset sahnesinden silinmesi sonucunu doğurabileceği yorumları yapılan bu olay, esasen Villepin’in sonu oldu. Zira söz konusu bilgilerin yanlış olduğu, 2004 yılının Aralık ayında, bizzat CD’nin ilk ulaştığı kişi olan savcı Ruymbeke tarafından açıklandı. Villepin, bu yanlış bilgilerin araştırılmasını ve bunların basına sızdırılmasını sağlamak suretiyle Sarkozy’ye yönelik bir komplo kurmakla suçlandı ve siyasetteki ’dürüst’ imajını bir anda kaybetti.

  RONDOT’NUN KRİTİK İFADESİ

  İşte bu olay hakkında daha sonra açılan yeni dava, bilgi manipülasyonunun kim tarafından yapıldığı ve söz konusu bilgileri basına kimin sızdırdığını ortaya çıkaracak. Davaya bakan Jean-Marie d’Huy ve Henri Pons isimli iki savcı, Villepin döneminde Başbakanlık Başdanışmanlığı görevini yürüten General Philippe Rondot’nun önceki gün verdiği ifadeden yola çıkarak dün eski başbakanın evinde arama yaptılar. General Rondot, ifadesinde, Sarkozy’ye yönelik komplo kurmak amacı güttüğü yorumları yapılan yanlış bilgilerin sızdırılması konusundaki emrin, Villepin tarafından savcı Ruymbeke’ye bilinçli olarak verildiğini söylemişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı