"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Villakentli’nin ağzından ulaşım

Ege-Koop’un Menemen Seyrek’te kurduğu Villakent’te yaşayanların otobüs isyanı tüm gazetelerde ilk haberler arasında yer aldı.

Bu konuya ben de bulaşıyorum. Ama farklı şekilde. Yıllardır yanyana çalıştığımız arkadaşım, ekonomi editörümüz Ergül Satıç, uzun süredir Villakentli. Ve de yıllardır toplu taşım araçlarıyla gidip geliyor. Yaz, kış, her gün ulaşımda neler çektiğini biliyorum. "Bak" dedim, "Senin komşular eylem yapmış, bu ses duyulur artık, sorununuz çözülür..."

*

O çok umutlu, dahası sorunun çözüleceğine inanıyor. Koşullar henüz dört dörtlük olmasa da her geçen gün birşeylerin düzelmesi yolunda adım atıldığını söylüyor. Ve bugün söz, Ergül Satıç’ın:

"2005 Mart’ında Villakent’e taşındığımda, o koskoca alanda 20 aile kadardık. İlk haftalar ulaşımımı eşim sağladı. Villakent’ten Ulukent’e kadar, (ki 15 kilometredir) arabayla bırakıp dönüyor, akşamları da Ulukent’e gelip beni alarak eve götürüyordu.

*

Aradaki yolu Ulukent-Gümrük otobüsüyle tamamlıyordum. Bir süre sonra yakınmalarım üzerine belde belediyesi Seyrek ile Ulukent arasında çalışan köy otobüsünün sabah 08.00 seferini beldeden 5 kilometre ötedeki Villakent’e kadar uzattı. Akşam dönerken denk geldiğim otobüs de Villakent’e çıkıyordu. Çok kısa süre sonra yolcu sayısının artması üzerine günün belli saatlerinde köy otobüsü Villakent-Ulukent arasında çalışmaya başladıysa da ulaşım sorununu çözmeye yetmedi.

*

Eski otobüsler düşük hızla gidiyor, sık sık bozuluyor, Ulukent’te uzun süre bekleniyor, dolayısıyla öğrenciler okula geç kalıyor, çalışanlar sıkıntı yaşıyordu. Akşam Ulukent’e geldiğimizde çoğu kez köy otobüsü gitmiş oluyor, yağmur çamurda bir saat beklemek zorunda kalıyorduk. Bu sorunu da yerleşen sayısının giderek artmasıyla, komşularımıza otostop yaparak çözüyorduk. Ki, bu hala geçerli bir yöntem. Ben kendi adıma bu çileli yolculuktan sıkıldım, gidişlerimi Karşıyaka’da çalışan bir komşumun evden çıkış saatlerine ayarlayıp, bir süre sabah ulaşımımı sağladım.

*

Ancak akşam dönüşler yine sorun olunca, iki yıl önce Villakent-Ulukent arasını arabayla katetmeye başladım. Ulukent Taksi Durağı’na arabayı park edip otobüse biniyor, akşam da otobüsle gelip arabayla Villakent’e dönüyorum. Bu arada, Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil olmamız nedeniyle geçen yıl ESHOT otobüsüne kavuştuk. Ama ne yazık ki, hiç gerekmeyen bir yöne. Saat başı sefer yapan 750 numaralı Menemen-Maltepe otobüsü Villakent’ten geçiyor. Ancak Villakent’te oturanların işyerleri Alsancak veya Karşıyaka ağırlıklı. Çocuklar ve gençler ise Çiğli, Karşıyaka ve Bostanlı’daki okullarda. Menemen otobüsü doğal olarak sorunu çözmekten çok uzak. Yine otostop ağırlıklı ulaşım sağlanıyor. Ama artık o güzergah karayolları ağına girdiği, yani sirkülasyon arttığı için farklı sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Taciz gibi..

*

Özetle Villakent’te beşinci yılım biterken sıfır ulaşım olanağından saatte bir, gereksiz yöne bile olsa belediye otobüsü çalışır aşamaya geldik. Ama Villakent gibi 2 bin konutluk çağdaş bir kent diliminde yaşayanların en temel hakkı olan ulaşım olanağından mahrum bırakılmaması gerekir. Her fırsatta söylediğimiz gibi biz ayrı, özel bir hat istemiyoruz, mevcut Menemen-Karşıyaka arası çalışan otobüslerin Villakent’ten geçmesini talep ediyoruz. Villakent’in "Zenginler Mahallesi" olmadığını bilen Büyükşehir Belediye Başkanımızın bizleri daha fazla mağdur etmeyeceğine, şu anda Gümrük olmasa bile en azından Karşıyaka hattına seferlere başlayacağına tüm sakinler olarak inanıyoruz."

*

Dedim ya... Bu konuya hemen herkes değindi. İş, ayrımcılığa kadar vardı... Ben, Ergül’ün çilesine canlı tanığım. Ve de ilk ağızdan aktardım... Yetkililere, etkililere duyurulur.
X