Gündem Haberleri

  Villa kızımın

  Hürriyet Haber
  18.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DYP Genel Başkan Yardımcısı Hayri Kozakçıoğlu dün TBMM'deki basın toplantısında, İstanbul'da 2.2 milyon dolara villa almadığını belirtti. Kozakçıoğlu, gazetelere yansıyan Boğaz'ın en güzel köşelerinden Emirgan Değirmentepe'deki villanın kendisine ait değil, tekstilci işadamı Selçuk Alan ile evli kızı Faika Alan'a ait olduğunu söyledi. Değirmentepeliler ise Hayri Kozakçıoğlu ve eşi Sabire Kozakçıoğlu'nun villayı incelediklerini ve dekorasyon çalışmaları sonrasında ailenin buraya taşınacağını söylediler.

  Villada bulunan iki dubleks dairenin 1/2 hisseleri, tapu kaydında Faika Alan'a ait gözüküyor. Kime ait olduğu öğrenilemeyen diğer iki yarı hissenin ise soyadı aileden olmayan bir yakınının üzerinde bulunduğu öne sürülüyor. Değirmentepe, Ayhan Sokak 2 numarada bulunan Boğaz manzaralı villanın alım-satımı 16 Haziran'da yapıldı. Bölgedeki emlakçılar, lüks villa için ‘‘En az 3 milyon dolar (yaklaşık 2 trilyon lira) eder’’ dediler. Villa, 47 pafta, 614 ada ve 18 parselde bulunan yaklaşık 1 dönüm arsa üzerinde yer alıyor. Villanın bulunduğu Değirmentepe'de evler 1.5 milyon dolardan başlayıp, 4 milyon dolara (Yaklaşık 1.3 trilyon lira) varan fiyatlarla satılırken, dairelerin aylık kiraları ise 5 bin-7 bin 500 dolar arasında değişiyor. Vilların havuz, bahçe, hizmetliler ve diğer giderleriyle, aylık ortalama gideri 3-4 milyar lirayı buluyor. Vilaya komşu evlerde oturanlar arasında ise Japonya ve İspanya'nın başkonsolosları ile bazı banka ve çok uluslu şirketlerin genel müdürleri bulunuyor. Abdullah Efendi Korusu'nun tam üzerinde yer alan elektronik garajlı, 4 katlı, yüksek duvarlarla çevrili villa, yeni sahiplerini bekliyor.

  Vali kızının trilyonluk serveti

  Kozakcıoğlu'nun 1962 Manisa doğumlu Elektrik Mühendisi kızı Faika Alan, eşi tekstilci Selçuk Alan'la 2 Ağustos 1992'de, Çırağan Oteli'nde görkemli bir düğünle evlenmişti. Faika Alan'ın Sarıyer'de trilyonluk villanın yanı sıra Zekeriyaköy Kasap Çayırı 1'inci mevkiinde 4 bin 900 metrekarelik arsada, 198.97 metrekarelik hissesi de bulunuyor. Arsanın rayiç bedeli 1998 yılında verilen emlak beyannamelerinde 3 milyar 361 milyon 753 bin 500 lira gözüküyor. 1994 yılında satın aldığı arsaya ait 10 milyon 86 bin liralık 2000 yılı emlak vergisini ödemeyen Alan, lüks villa için henüz emlak beyanında bulunmadı.

  OHAL’in parası valinin hesabında

  Hayri Kozakçıoğlu, İstanbul Valiliği görevinde bulunduğu 1993 yılında, Olağanüstü Hal Bölge Valiliği yaptığı sırada, valiliğe ait 2 milyar lirayı kendi hesaplarında tutmasıyla gündeme gelmişti. Zamanın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, başbakanlığı sırasında parayı örtülü ödenekten kendisinin verdiğini belirterek, Kozakçıoğlu'nu korumuştu. Demirel'in ‘Valiyi yedirtmem’ diyerek savunduğu Kozakçıoğlu, soruşturma sonunda aklanmıştı. 1995 sonunda ise Kozakçıoğlu, Etiler'deki 600 metrekarelik daireyle yeniden gündeme geldi. 1993'te, kendisini ‘‘Milyarlarım olsa, neden 18 milyon liraya çalışayım?’’ diye savunan Kozakçıoğlu, iki yıl sonra, ‘‘Ancak geçiniyorum’’ dediği maaşıyla, Etiler'deki antik İtalyan mobilyalı evinde oturuyordu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı