Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Vietnam'dan Kuzey Kore'ye yardım

  AA
  07 Ağustos 2012 - 10:57Son Güncelleme : 07 Ağustos 2012 - 10:57

  Vietnam, sel felaketiyle boğuşan Kuzey Kore'ye pirinç yardımı yapıyor.

  Komünist Parti gazetesi Nhan Dan'ın haberine göre, Vietnam Devlet Başkanı Truong Tan Sang dün Hanoi'de ülkesini ziyaret eden Kuzey Kore Yüksek Halk Meclisi Başkanı Kim Yong Nam ile görüşmesinde, dünyanın ikinci en büyük pirinç ihracatçısı Vietnam'ın Kuzey Kore'ye 5 bin ton pirinç bağışlayacağını söyledi.

  Haberde, Sang'ın Kuzey Kore'de sel felaketinde yaşanan can ve mal kaybı için duyduğu “derin üzüntüyü” dile getirdiği, iki liderin görüşmede ayrıca “geleneksel dostluğu” sürekli geliştirme, özellikle tarım alanında olmak üzere ekonomik işbirliğini daha da teşvik etme sözü verdikleri belirtildi.

  Pazar günü Vietnam'a gelen, dün Komünist Parti lideri Nguyen Phu Trong ile de görüşen yetkili Kim, pirinç yardımının, halkın zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olacağını kaydetti.

  Kim'in bugün de Vietnam Başbakanı Nguyen Tan Dung ile görüşmesi bekleniyor. Kim, Vietnam'ı en son 2001 yılında ziyaret etmişti.

  Kuzey Kore'de Temmuz ayı sonundan itibaren etkili olan şiddetli yağışların yol açtığı sellerde 169 kişi öldü, 400 kişi kayboldu ve 212 bin kişi evsiz kaldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı