MERSİN HABERLERİ

Video izleme internette hıza ihtiyacı artırdı

AA / Mustafa Güngör
31.01.2015 - 11:35Son Güncelleme :

- Turkcell Superonline Genel Müdür Yardımcısı Özata: "İnternette geçmişe göre en çok tüketilen içerik video. Bu da yüksek hıza ihtiyaç duyan bir mecra. Bugün fiberle bunu karşılayabilir haldeyiz" - "Yapılan araştırmada Türkiye'nin ortalama internet hızı 12 megabit. Turkcell Superonline'nın evlere verdiği en düşük hız 25 megabit. Şu anda 2 katından daha fazlasını sunuyoruz"

AA / Mustafa Güngör

MERSİN (AA) - MUSTAFA GÜNGÖR - Turkcell Superonline Bireysel Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata, internette en çok tüketilen içeriğin video olduğunu ve bu nedenle yüksek bağlantı hızına olan ihtiyacın arttığını belirtti.

Özata, bir takım ziyaret ve toplantılara katılmak için geldiği Mersin'de, AA muhabirine yaptığı açıklamada, internet kullanımının oldukça yaygınlaştığını söyledi.

Turkcell Superonline'nin 2008 yılında fiber internet yatırımlarına başladığını hatırlatan Özata, "Fiber teknolojisi çok kıymetli. İnternet artık hayatın çok içinde olduğu için iş hayatında da özel hayatta da elektrik, doğalgaz gibi bir ihtiyaç oldu. Olmadığında çok ciddi sıkıntı yaşanıyor ve eksikliğini hissediyoruz" dedi.

İnternete ulaşmanın da artık tek başına yeterli olmadığını, erişim hızının çok daha aranır hale geldiğinin altını çizen Özata, şöyle devam etti:

"Fiberle özdeşleşmiş bir kelime hızdır. İnternette geçmişe göre en yüksek tüketilen içerik video. Bu da yüksek hıza ihtiyaç duyan bir mecra. Bugün fiberle bunu karşılayabilir haldeyiz. Yapılan araştırmada Türkiye'nin ortalama hızı 12 megabit. Turkcell Superonline'nın evlere verdiği en düşük hız 25 megabit. Şu anda 2 katından daha fazlasını sunuyoruz. Bundan sonra da yaygınlaştırmaya devam edeceğiz."

Özata, Türkiye'de internete erişme oranının her geçen gün arttığını anlatarak, Turkcell Superonline'nin fiber internet için var olan yapıyı kullanmadığını, kendi hattını çektiğini belirtti.

Bugün 14 ilde Turkcell Superonline'nin yerel idarelerle kol kola fiber internet ağını döşediğini aktaran Özata, şöyle devam etti:

"Fiziki ve yerel idarelerin bu konuda ne kadar işbirlikçi olduğu önemli. Çünkü bu birlikte yapılabilir. Bizim kapımız herkese açık. Dijital şehir diyoruz. Şehirlere bu alt yapının ulaşması çok önemli. Biz istekliyiz belediyelerin de desteğiyle Türkiye'nin fiberle buluşması hızlanacak. Devletin, yerel idarelerin ve yatırım yapacak şirketlerin iş birliğiyle geleceğin teknolojisini ülkede her eve getirmek için istekliyiz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Video izleme internette hıza ihtiyacı artırdı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ocak 2015 tarihinde saat 11 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Video izleme internette hıza ihtiyacı artırdı haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:29
  • Guneş
   07:10
  • Öğle
   13:01
  • İkindi
   16:03
  • Akşam
   18:29
  • Yatsı
   19:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı