Gündem Haberleri

  Victor Hugo Londra’yı ikinci kez fethediyor

  Hürriyet Haber
  25.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  SEFİLLER'DEN (Les Misarebles) sonra 19. yüzyılın Fransız roman yazarı Victor Hugo'nun bir başka eseri daha Londra müzikallerinin arasına girdi.

  Sefiller, dünya çapında 50 milyon kişi tarafından izlenmiş ve 17 farklı dile çevrilmişti.

  Geçtiğimiz günlerde de Victor Hugo'nun Notre Dame'ın Kamburu, yeni bir müzikal hit olma yolunda Londra sahnelerinde oynanmaya başladı.

  Notre Dame de Paris adlı bu müzikalin başrolünde albüm satışları dünya çapında 4 milyona ulaşan Avustralyalı pop yıldızı Tina Arena ve Andrew Llyod Webber'in Jesus Christ Superstar adlı müzikalinde yıldızı parlayan Steve Balsamo rol alıyor.

  Victor Hugo'nun hikayeleri müzikal materyal açısından ideal olarak görülüyor. Öyle ki Notre Dame de Paris Avrupa ve Kanada'da halehazırda gişe rekorları kırmış bulunuyor.

  İlk olarak 1998 yılında Paris'te başlayan müzikal iki kıtada 1 milyonun üzerinde izleyici tarafından görüldü. Albümü 3,5 milyon kopya sattı. Belle şarkısı ise Fransız listelerinde 33 hafta zirvede kaldı. Video satışları ise 1 milyonu geçti. Müzikalin orijinal Fransız versiyonu İtalyan Richard Cocciante ve Fransız Kanadalı Luc Plamondon tarafından yazılmıştı. İngilizce sözler ise, Oscar'lı Titanik filminin şarkısı My Heart Will Go On'u yazan Will Jennings tarafından yazıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı