Dünya Haberleri

DÜNYA

  Vice News'un Diyarbakır'da tutuklanan ekibi serbest bırakıldı

  hurriyet.com.tr
  03.09.2015 - 15:19 | Son Güncelleme: 03.09.2015 - 15:19

  ABD merkezli yayın kuruluşu Vice News’un geçtiğimiz hafta gözaltına alınarak tutuklanan iki İngiliz gazetecisi serbest bırakıldı.

  Diyarbakır'da gelişmeleri takip ederken gözaltına alınan ve 2'nci Sulh Ceza Hakimliği tarafından, "Silahlı örgüte üye olmayıp bilerek ve isteyerek örgüte yardımdan" tutuklanan Vice News adlı internet haber kanalında görev yapan İngiliz gazeteciler Jake Hanrahan ve Philip John Pendlebury ile Iraklı tercümanları için yapılan tutukluluğa itiraz dilekçesi değerlendirildi.

  Vice Newsun Diyarbakırda tutuklanan ekibi serbest bırakıldı
  Philip John Pendlebury ve Jake Hanrahan

  İtirazı değerlendiren Diyarbakır 3'üncü Sulh Ceza Hakimliği iki İngiliz gazetecinin tahliyesine karar verdi.

  Vice Newsun Diyarbakırda tutuklanan ekibi serbest bırakıldı İNGİLTERE’DEN TUTUKLU GAZETECİLER İÇİN ÇAĞRI

  Mahkeme, tercüman Muhammed İsmail Resul'un ise elde edilen dijital veriler tam incelenemediği için tutukluluk halinin devamına karar verdi. Reuters'a bilgi veren bir hükümet kaynağı, "Iraklı mihmandarın tutukluluk hali devam ediyor onunla ilgili DAEŞ ve terör bağlantısı şüphesi bulunuyor ama iki Vice News muhabiri serbest bırakıldı" dedi.

  AA'nın haberine göre emniyetteki ifadesinde, İstanbul'da Fatih Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde okuduğunu, İngiliz gazetecilere tercümanlık yaptığını belirten ve bilgisayarında, terör örgütü IŞİD tarafından kullanıldığı iddia edilen kriptolu şifreleme sistemi bulunan Irak uyruklu Resul'ün tutukluluk halinin devamına karar verildi.

  Tutuklandıktan sonra önce Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne gönderilen İngiliz gazeteciler daha sonra tercüman olmadığı gerekçesiyle Adana Kürkçüler Cezaevi'ne nakledilmişti.

  Vice Newsun Diyarbakırda tutuklanan ekibi serbest bırakıldı İNGİLİZ GAZETECİLERİ IŞİD’Lİ DİYE ALIP ‘PKK’YA YARDIMDAN’ TUTUKLAMIŞLAR

  Etiketler: gazeteci , serbest , Vice News
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı