Gündem Haberleri

  Vicdanda kapanmaz

  Ferit ASLAN - Ebubekir KARATOPRAK - Ramazan İMRAĞ / DHA
  29.12.2014 - 01:15 | Son Güncelleme:

  ŞIRNAK’ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu köyünde 28 Aralık 2011’de düzenlenen hava operasyonunda yaşamını yitiren 34 kişi için anma töreni düzenlendi.

  Gülyazı köyündeki anma törenine, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, HDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Adil Zozani, Kemal Aktaş, Gülser Yıldırım, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ve binlerce kişi katıldı. Dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı eleştiren Demirtaş, özetle şunları söyledi: “Adliyedeki dosyayı kapattınız. Ama vicdanlardaki dosyayı nasıl kapatacaksınız? Ey saraylarda oturan Erdoğan; aileler ile havaalanı açılışında görüşürken olayın üstünün kapatılmayacağı sözü vermedin mi? Bu olayın failleri yargı önüne çıkarılana kadar bu ailelerin elleri senin yakandadır. Bu katliamı yapanlardan hesap sormadan bu dünyadan gitmeyeceğiz.” Konuşmalardan sonra törene katılanlar, 34 kişinin mezarını ziyaret etti. Ziyaret sırasında aileleri tarafından ölenlerin fotoğrafları taşındı. Fotoğraflardan bazılarında PKK giysili pozlar yer aldı. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde Uludere’de ölenler için anma gösterileri yapıldı.

  Cizre’de ölen Yasin Özer ile Barış Dalmış’ın taziyesine de katılan Demirtaş şöyle konuştu: “Hükümet provokasyon arıyorsa kendi içine bakmalı ve içindekileri ayıklamalıdır. Hükümet sözcüsünün yaptığı açıklamalar talihsiz açıklamalardır. Burada Hüda-Par ile partililerimiz arasında bir çatışma söz konusu değildir. Burada karşı karşıya getirip kışkırtarak birbirine kırdırmaya dönük girişimler var."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı