"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Viale Maino 17/a - Milano

YAZININ başlığı bir adres, Türk Divası Leylâ Gencer’in Milano’da yaşadığı evin adresiydi.<br><br>Artık, onun evi artık doğup büyüdüğü İstanbul’da.

Yeni evinin adresini yazıyorum:
Leylâ Gencer Evi.
Sadi Konuralp Cad. No: 5
Şişhane-İstanbul.
Ev, İKSV’nin yeni binası içinde. Leylâ Gencer her zaman İKSV’ye özel bir önem verdi, İKSV de ona olağanüstü saygı gösterdi, vakfın Mütevelliler Kurulu Başkanlığı’na getirildi.
İKSV, kesintiye uğrayan Leylâ Gencer Şan Yarışması’nın da organizasyonunu üstlendi.
Türk Divası, mal varlığını, kişisel eşyasını, anısını sürdüreceğine inandığı İKSV’ye bağışladı, İKSV de yeni binasında ona özel bir bölüm ayırdı.
* * *
DÜN o evi gezdim. Dört odadan oluşan evin tasarımını dekoratör Pier Luigi Pizzi yapmış.
Bir sanatçının evini gezmek, onun bütünleştiği takılarından tutun elbiselerine, ödüllerinden yemek takımlarına, dostlarıyla beraber olan fotoğraflarından en sevdiği tablolara kadar her şeyi görmek, onu daha yakından tanımayı sağlıyor.
Eğer o kişiyi tanıyorsanız, benim gibi, sahneden evine kadar değişik konumlarda onu görmüşseniz, onların hepsini gözünüzde onunla birlikte canlandırıyorsunuz. Konuşması kulaklarınızda, yelpazesi elinde...
Notaları, piyanosu, dostlarıyla birlikte fotoğrafları, gravürler, elbiseleri, gözlükleri, çalışma masası, yemek odası, duvarlardaki değerli tabaklar...
Beş çaylarının verildiği masada kimbilir ne dostluklar pekişir, ne sohbetler yapılırdı.
Türk Divası, bulunduğu yerde eksen olan, sahneden indiği zaman da çekim odağı olmaya devam eden bir kişiydi, bunu yakından tanık olduğum için bilirim.
Evi ziyaret eden bir kişi, onun sanatçılığının kişisel dünyasında izlerini sürecek.
EVİN açılış konuşmasını İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı yaptı. Gencer’i ve müzeyi anlattı: “Değerli konuklar,
Uzun zamandır beklediğimiz, çok önemli bir gündeyiz: Bugün, vakfımızın değerli dostu, büyük soprano Leyla Gencer’e adanan bu müze-evi ziyarete açıyoruz.
İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın kuruluş aşamasında büyük emeği geçmiş olan Leyla Gencer, geniş repertuvarı, araştırmacı tavrı, titizliği ve üstün yeteneğiyle opera dünyasında olağanüstü başarılara imza attı. Tüm dünyada ‘La Diva Turca’ olarak anılan sanatçı, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde başladığı sanat yaşamını bir dünya yıldızı olarak sürdürmüş, klasik müziğin mabedi sayılan La Scala’da yirmi beş yıl başoyuncu olarak sahne almış ve uzun yıllar Milano’da yaşamıştı. Milano’da yaşadığı süre boyunca İstanbul’dan hiç kopmayan ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nı ailesi olarak gören bu büyük sanatçının anısına, kendisinin Milano’daki evinden gelen eşyalarla İKSV binasında bir dünya kurduk.
Önümüzdeki dönemde Leyla Gencer Evi’nin kapsamını genişletmek, burada çeşitli kültürel etkinlikler düzenlemek ve Leyla Hanım’ın arşiv değeri taşıyan belgelerini araştırmacıların, sanatçıların ve sanatseverlerin kullanımına sokmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.
Bugün İKSV’nin Onur Kurulu üyeleri arasında yer alan Leyla Gencer’in hayatından bir parçayı burada, vakfımızın binasında sanatseverlerin ilgisine sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.
Leyla Gencer Evi’ne hoş geldiniz.”
* * *
LEYLA GENCER EVİ’ni gezebilmek için, (0212) 334 08 21 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

X