Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Veysel Bey Ergene’nin hali ne böyle

  Turan YILMAZ/ANKARA
  08 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 07 Temmuz 2012 - 23:03

  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Başbakan Erdoğan’ın televizyonda Ergene Nehri’nin kirliliği ile ilgili bir program izlerken kendisine telefon açtığını ve “‘Veysel Bey, Ergene’nin hali ne böyle?” dediğini söyledi.

  Bölgenin CHP’li belediyelerin sorumluluğunda olduğunu belirten Eroğlu’na, Başbakan Erdoğan “Siz yapın” talimatı vermiş.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın televizyon izlerken gözüne takılan görüntüler üzerine Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na açtığı telefon, Ergene ile birlikte Meriç, Gediz ile Afyon Akarçay vadi ve havzaları için kurtuluş bileti oldu. Eroğlu, Ergene Nehri’nin içler acısı görüntülerini izleyince hemen kendisini arayıp, “Veysel Bey, Ergene’nin hali ne böyle?” diyen Erdoğan’ın telefonuyla başlayan vadileri kurtarma operasyonunu sohbet ettiği bir grup gazeteciye şöyle aktardı:

  Veysel Bey Ergene’nin hali ne böyle

  “Geçen yıl başbakanımız bir gün bana telefon açtı. Televizyonda Ergene Nehri ile ilgili bir program izliyormuş, dikkatini çekmiş. ‘Veysel Bey, Ergene’nin hali ne böyle?’ dedi. Ben de kendisine, Ergene’nin o bölgedeki CHP’li belediyelerin sorumluluğunda olduğunu söyledim. Bana, ‘CHP’li belediyelerin bir şey yapacağı yok, siz yapın’ diyerek talimat verdi. Biz de hemen kolları sıvadık.

  Vadileri üzerime aldım

  Önce, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesindeki Ergene, Meriç, Gediz ve Afyon Akarçay havzalarını bakanlık olarak biz kendi bünyemize aldık. Ergene’de hemen 18 maddelik bir eylem planı hazırlayarak hayata geçirdik. Oradaki kirlilik konusunda CHP’li belediye bana mısın demediği için Ergene’yi biz kurtarıyoruz. Ergene’yi kurtarmak için öncelikle arıtma tesisleri yapılacak. Oradaki fabrikalar, yer altı suları denetlenecek, derelerin ıslahı yapılacak, sanayi tesislerinin kullandığı yer altı sularının denetimi için buralara sayaç da takacağız.

  Tesisleri DSİ yapacak

  Oradaki CHP’li hiçbir belediyenin katı atık veya su arıtma tesisi olmadığı için biz bunları DSİ’nin sorumluluğuna aldık. Şimdi belediyelerin yapması gereken bu tesisleri DSİ olarak biz yapacağız. Türkiye genelinde belediyelerin yüzde 75’inin arıtma tesisi var, diğerlerinin
  yok. Bu tesisleri yapmaları için kendilerine kanunen verilen süreler de doldu, yapmazlarsa ceza alacaklar. Şimdi kuracağımız bir sistemle Ergene Nehrini 7 gün 24 saat on-line izleyeceğiz. Bu sistem Türkiye’de ilk kez uygulanacak. Otomatik numune alma cihazlarıyla Ergene’den on-line örnekler alınacak, debi ve kirlilik oranları anında ölçülüp merkezden bunların takibi kesintisiz yapılacak. Bir sorun olursa da anında müdahale edilecek. Diğer havzaları da aynı şekilde izlemek için hazırlık yapıyoruz.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı