« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Vettel ile Hembery'nin düellosu

Kariyerine iki kez Formula 1 Dünya şampiyonluğu sığdıran Sebastian Vettel ve Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery, Hindistan’ın Buddh International pistinde müthiş bir lastik değiştirme düellosu gerçekleştirdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Hindistan GP’si öncesinde pistte gerçekleştirilen heyecan dolu etkinlikte Sebastian Vettel ve Paul Hembery’ye doğru basınca sahip ve balans ayarları da yapılmış P Zero’lar hazırlandı. Böylece televizyon başındaki Formula 1 tutkunları heyecan dolu bir çekişmeyi izleme fırsatı buldu.

Tamamen fiziksel performansa dayalı bir iş olan lastik değiştirme yarışması öncesinde Pirelli ekibinden 20 lastik değiştirme uzmanından lastik değiştirmesi istendi. Profesyonel meslekleri lastik değiştirmek olan bu 20 kişinin lastik değiştirme süresi ortalama 2 dakika 30 saniye olarak tespit edildi.

Ardından gerçek yarışmaya geçildi. Bu kez tüm gözler Formula 1 Dünya Şampiyonu ve Pirelli Motorsporları Direktöründeydi. Doğal olarak Vettel ve Hembery Pirelli lastik değiştirme uzmanlarına oranla çok daha uzun bir süreye ihtiyaç duydu. Yarışmayı kazanan taraf 5 dakika 13 saniye ile P Zero’lar ile yarışan Dünya Şampiyonu Sebastian Vettel olurken, Pirelli lastiklerin pilotlara ulaşmasından sorumlu Paul Hembery ise 5 dakika 44 saniye ile Vettel’in yarım dakika kadar gerisinde kaldı. Vettel yarışma sonrası yaptığı açıklamada: “Paul’la birlikte yaptığımız düello çok heyecan verici ve eğlenceliydi. Benzer bir eğlenceyi en son kartingde yaşamıştım. Aslında göründüğü kadar kolay bir iş değil, hatta oldukça zor” dedi.

Pirelli Motor Sporları Direktörü Paul Hembery ise: “Vettel’in her yarışı kazanabileceğini bu yarışmayla bir kez daha görmüş olduk. Vettel her türlü detaya dikkat eden müthiş bir yarışmacı” şeklinde konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler