Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Vetolu afta kritik gün

  Hürriyet Haber
  20 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 20 Aralık 2000 - 00:01

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen af yasası, dün kritik saatlerin ardından TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi. İktidar kanadının afta verdiği fireyi, Necmettin Erbakan'ı kurtarmak isteyen FP'liler giderdi. Yasanın bugün, bütçe görüşmelerinin ardından Genel Kurul'dan çıkarılması planlanıyor.

  Vetolu yasa dün TBMM Adalet Komisyonu'nda ele alındı. DSP İstanbul Milletvekili Mustafa Düz, af yasasının oldu-bittiye getirildiğini, Cumhurbaşkanı'nın vetosundan sonra vicdani değerlendirme yaptığını söyledi. Düz, ‘‘Devlet kendisine ait suçları affetmezken, bireylere karşı işlenen suçların affedilmesi toplumda tepkiye neden olmuştur. Kendi vicdanımla yaptığım değerlendirmeden rahatsız oldum. 65 milyon insandan 40 bini bu aftan yararlanacak. Bir kişi için bin kişi feda ediliyor’’ dedi.

  Düz, TCK'nın görevi kötüye kullanma ve ihmali düzenleyen 230. maddesi ‘‘Hortumcuları affetmek için sinsice planlandığını hissettiği’’ 510. maddelerinin af kapsamına çıkarılması için önerge verdi. Affa karşı olduğunu belirten Düz, artık vicdanen kendisini rahat hissettiğini söyledi.

  ANAP'lı Yaşar Topçu, Cumhurbaşkanı'nın gerekçeleriyle bağdaşmamanın mümkün olmadığını söyledi. Yasanın, af değil şartlı salıverme olduğunu, bu nedenle takdir hakkı kullanılamayacağını belirten Topçu, ‘‘Halkın da hassas olduğu kişiler bakımından yasa, Anayasa Mahkemesi tarafından genişletilecektir. Tarihin de artık uygun olmadığı ve değiştirilmesi gerektiği ortadadır. 10 yıllık ceza indirimi herkes için geçerli hale gelecektir. Abdullah Öcalan da bundan yararlanacaktır. Bu nedenle yasaya muhalifim’’ dedi.

  MADEM SİNDİREMİYORSUNUZ

  DYP'li Mehmet Gözlükaya, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ü hukukçu kimliği ve bir siyasetçi olarak her zaman takdir ettiklerini belirttikten sonra ‘‘Bu yasayı bir hukukçu olarak içinize sindiremediğinizi biliyorum. Acaba millete örnek olması için yasayı geri alma jestini gösterip, istifa etmeyi düşünüyor musunuz’’ diye sordu. FP'li Ramazan Toprak, koalisyon ortağı partinin 3 liderinin hukuktan anlamadığını, Adalet Bakanlığı'nın by-pass edildiğini ve yasanın, ‘‘Bir yerlerden hazırlandığı’’nı ileri sürdü.

  KRİTİK ANLAR

  İktidar kanadının bazı temsilcileri yasaya karşı çıkınca, Komisyon Başkanı DSP'li Emin Karaa oturuma 1 saat ara verdi. Bu arada, muhalif olan iktidar vekillerini ikna görüşmeleri sonuç vermedi.

  Yasanın maddelerine geçilmesi, 7'ye karşı 11 oyla kabul edildi. Topçu, oylamada çekimser kaldı. DSP'li Düz, yasaya karşı olmasına rağmen önergelerinin dikkate alınması için kabul oyu verdi. MHP'li Edip Özbaş, yasaya ret oyu veren tek iktidar milletvekili oldu. Buna karşılık FP'li Fahrettin Kukaracı ve Fetullah Erbaş da yasaya muhalefetten kabul oyu veren vekil oldu.

  ANAP'lı Işılay Saygın, kaza geçiren MHP'li Mehmet Gül toplantıya katılmadı. Oylama sırasında ise DSP'li İsmail Aydınlı ile MHP'li Orhan Bıçakçıoğlu salonu terketti.

  SİYASİ HAYATI KAYDI

  DSP'li Düz öğleden sonraki oturum başladığında oyunu kullandı ve ‘‘Baskılara dayanamıyorum, kafam çok karışık’’ diyerek, toplantıdan ayrıldı. Düz'ün verdiği önergeler de reddedildi. DYP'li Mehmet Gözlükaya ise ‘‘Siyasi hayatı kaydı. Korkudan soluğu dışarıda aldı’’ dedi.

  Erbakan'ın cezaevine girmesini önleyecek olan yasanın ikinci maddesine FP'liler de destek verdi. Yasanın tümü üzerinde yapılan oylamada ise kimin nasıl oy kullanıldığı belirlenemeden sonuç ilan edildi. Ancak MHP'li Edip Özbaş, burada da ret oyu kullandı. ANAP'lı Yaşar Topçu da muhalif olduğunu belirterek, ret oyu kullandığını ifade etti. Ancak bütün bu gerginliğe rağmen yasa, hiçbir değişiklik olmadan Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı