Dünya Haberleri

  Veto hakkın tartışma çıkardı

  Hürriyet Haber
  09.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin, belirli konularda ellerinde tutmak istedikleri "veto hakkı" ile ilgili görüş ayrılıkları, kurumsal reformların en önemli tartışma konularından birini oluşturuyor.

  AB Dönem Başkanı Fransa'nın ortaya sunduğu taslak belgeye göre, üye ülkelerin vergi alanlarında birçok konuda "veto hakkını" sürdürmeleri öngörülüyor, ancak vergi kaçakçığıyla mücadelede alınacak kararlarda "oy çokluğu" aranması isteniyor.

  Fransa'nın taslak belgesine göre, 5 yıllık bir geçiş döneminden sonra, şirket vergileri ve dolaylı vergilerin belirlenmesinde "oy çokluğu" ilkesine geçilmesi öngörülüyor.

  İNGİLTERE'NİN İTİRAZI

  İngiltere, İsveç, Lüksembourg ve İrlanda, AB'nin vergi yasası ile ilgili konularda, "veto hakkının" elllerinden alınmasına karşı çıkarken, diğer ülkeler bu alanda "oy çokluğu" sistemi üzerinde duruyor.

  Öte yandan Fransa, çok taraflı yatırım müzakereleri ve kütürel varlıkların korunmasıyla ilgili konularda "veto hakkını' sürdürmek isterken İspanya ise, AB'nin fakir bölgelere yapacağı yardımlarda veto hakkını ancak 2007 yılından sonra kaldırabileceğini belirtiyor.

  Fransızların taslağına göre, AB'nin bürokrasisini oluşturan Brüksel ile üye ülke başkentleri arasında yetki dağılımı konusunda reform tartışmalarının başlatılması konusunda birliğin kendisini taahhüt altına alacağı teyit ediliyor.

  İngiltere, vergi dışında, sosyal güvenlik, sınır kontrolleri, savunma anlaşmaları, bütçeye yapılacak katkılarda da "veto hakkını" elinde tutmak istiyor. AB'nin diğer önemli ülkesi Almanya ise, göçmen ve siyasi mültecilerle alınacak karalarda "veto hakkını" elinde tutmak istiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı