Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Veto Ecevit'i üzdü

  Hürriyet Haber
  15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 15.12.2000 - 00:01

  Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Af Yasası'nı veto etmesine ilişkin değerlendirmesinde çok üzgün olduğunu söyleyerek "Anayasa'nın eşitlik ilkesi her zaman adaletli değildir. Hem kendi adıma, hem de Bayram'da şartlı salıverilmeden yararlanmayı bekleyenler ve onların aileleri, dostları adına üzgünüm" dedi. Ecevit konunun liderler zirvesinde en kısa zamanda değerlendirileceğini de belirtti.

  "Çok üzgünüm, ancak benim üzgünlüğüm önemli değil. Birçok insan üzgün. Şartlı salıverme denilen affı hasretle bekliyorlardı. Bayrama bu yasanın çıkmış olmasını bekliyorlardı. Onlar adına da çok üzgünüm" diye konuşan Ecevit, affa karşı çıkanlar ve taraftar olanlarla ilgili bir istatistiğin bulunmadığını söyledi.

  Ecevit "Diyorlar ki, toplumun büyük çoğunluğu affa karşı. Toplumun büyük bir çoğunluğunun, yani sessiz çoğunluğun elinde internet ve faks yoktur. İsteklerini yönetime kolay kolay iletemezler. Kimse milletin şu kadar kesimi karşıydı, şu kadarı taraftı istatistiğine sahip değildir" dedi.

  Af Yasası'nın eşitliğe aykırı olduğu gerekçesine ise Ecevit "Deniliyor ki, Af Yasası eşitliğe aykırı, ama eşitlik her zaman adaletli değildir, bazen adaletsiz olabilir" yanıtı verdi. Koalisyon ortaklarıyla görüşerek konuyla ilgili karara varacaklarını açıklayan Ecevit, "Şu anda başka birşey söyleyebilecek durumda değilim. Koalisyon ortağı liderlerimizle ve yetkili kurullarımızla görüştükten sonra karar verebiliriz" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı