ANKARA HABERLERİ

Veterinerlerden belediyelere sağlık uyarıları

Hürriyet Haber
27.04.2009 - 00:00Son Güncelleme : 26.04.2009 - 22:17

Veteriner Hekimler, yerel yöneticilere seslenerek, "Kaldırım yapmak, kanalizasyon döşemek, köprü inşa etmek gibi faaliyetlerinizden daha önemli olanı halk sağlığını korumak olmalıdır" dedi. Belediyelere "Gereksiz" denilerek kaldırılan Veteriner Müdürlüklerinin yeniden kurulması konusunda da uyarıda bulunuldu.

Hürriyet Haber

AB Veteriner Hekimler Platformu’nun, Veteriner Hekimler Günü kutlamaları çerçevesinde yaptığı açıklamada, "Sağlıklı insanın sağlıklı gıdaya ulaşması sağlıklı hayvandan geçer. Bunun sigortası ise veteriner hekimlerdir" denildi. Platform yerel yöneticilere de seslenerek, "Kaldırım yapmak, kanalizasyon döşemek, köprü inşa etmek gibi faaliyetlerinizden daha önemli olanı halk sağlığını korumak olmalıdır" uyarısında bulundu.

AB Veteriner Hekimler Platformu’nca yapılan açıklamada, "Dünya Veteriner Hekimleri Birliğinin (WVA) aldığı karar üzerine ilki 2001 yılında düzenlenen Dünya Veteriner Hekimleri Günü bu yıl dokuzuncu kez 25 Nisan tarihinde tüm dünyada ve Türkiye’de çeşitli etkinliklerle kutlanacak" denildi.

Dünya Veteriner Hekimler Birliği’nin bu yıl "Veteriner Hekimler ve hayvan sahipleri-kazanan bir ortaklık" konusunu seçtiği belirtildi. Birliğin seçmiş olduğu bu konunun, "Veteriner Hekimlerin hayvan sahipleri ile bir bütün olmaları gerektiğini ve bu ortaklıktan tüm toplum kesimlerinin kazanç sağladığı çok güzel anlatıyor" değerlendirmesi yapıldı.

Veteriner Hekimlerin toplumdaki rolü yalnızca hayvan sağlığı ile sınırlı kalmayıp aynı zamanda gıda güvenliği ve halk sağlığını da kapsadığını belirtilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Özverili çalışma

"Hayvan sahipleri dışında birçok kimse veteriner hekimlerin hayvanlardan insana geçen hastalıkların bir salgın haline gelmesini engelleme konusundaki çabalarının maalesef farkında değil. Bugün ülkemizde Brusella, Kuduz, Tüberküloz, Şarbon, Kuş Gribi, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi gibi zoonoz hastalıklar her yıl daha da artarak halk sağlığını tehdit etmeye, can almaya devam ediyor. Bu hastalıkların önlenememesinin temel nedeni veteriner hizmetlerini koordine edecek merkezi otoritenin olmaması, AB uyum sürecinin gereği olan yasal düzenlemelerin yapılmaması, veteriner hekimlerin ve yardımcı sağlık personelinin özlük haklarından ve her türlü araç-gereçten yoksun olarak çalışmaya mecbur edilmesidir. Bu olumsuz şartlara rağmen veteriner sağlık çalışanları; hayvan sağlığı, gıda güvenliği ve halk sağlığı için gece-gündüz, varını yoğunu ortaya koyarak özveriyle çalışmaya devam etmektedirler."

Müdürlük kurun

AB Veteriner Hekimler Platformu, Belediye Başkanlarına seslenerek, şunları kaydetti: "Halk sağlığı, Çevre sağlığı ve sahipsiz hayvanların rehabilitasyonu konuları yasalarla sizlere verilmiştir. Kaldırım yapmak, kanalizasyon döşemek, köprü inşa etmek gibi faaliyetlerinizden daha önemli olanı halk sağlığını korumak olmalıdır. Özellikle sahipsiz sokak hayvanları ile sivrisinek, karasinek, keneler gibi vektörlerle bulaşan hastalıkları kontrol etmek için son yıllarda gereksiz diye kaldırılan, ama kaldırılmasıyla birlikte kene faaliyetleri ve kuduz salgınlarının artmasıyla gerçek işlevi anlaşılan aktif, donanımlı ve yeterli personele sahip Veteriner İşleri Müdürlüklerini yeniden kurmanız gerektiğini hatırlatırız."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Veterinerlerden belediyelere sağlık uyarıları haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:45
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:21
  • Akşam
   19:00
  • Yatsı
   20:27
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı