« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Veteranlar için ilk adımı attı

Veteranlarda Türkiye ve dünya şampiyonlarında mindere çıkmayı hedefleyen Sivas'lı güreşçi Murat Erdoğan, yaşını büyüterek, veteranlar kategorisi için ilk adımı attı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Macaristan'da ekim ayında yapılacak Dünya Veteranlar Güreş Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil edecek milli takım kadrosunda yer alabilmek için çaba gösteren Erdoğan, bir yandan antrenmanlarına devam ederken, diğer yandan da veteranlar kategorisi için önünde bulunan yaş engelini aşmak için çaba gösterdi.

Veteranlarda 35-40 yaş kategorisinde güreşebilmek için yaşını büyütmeye karar veren Erdoğan, eskiden köyde yaşadıkları için ailesi tarafından nüfusa 4 yıl geç kayıt ettirilen yaşını büyütmek amacıyla Sivas 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu.

Mahkeme, nüfusa 4 yıl geç kaydedilen Erdoğan'ın kimliğinde 1979 yazan doğum tarihinin 1975 olarak değiştirilmesine karar verdi. Mahkemenin kararının ardından Sivas Nüfus Müdürlüğü'ne giderek yeni kimliğini çıkaran Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Macaristan'da yapılacak olan Dünya Veteranlar Güreş Şampiyonası'na hazırlandığını belirtti.

35-40 yaş kategorisinde serbest stilde 85 kiloda mindere çıkmayı hedeflediğini ifade eden Erdoğan, “Veteranlara katılabilmek için 35-40 yaş şartı vardı. Kimlikte yaşım 33 olarak gözüktüğü için 35-40 yaş veteranlara giremiyordum, o yüzden yaşımı büyütmek zorunda kaldım. İnşallah madalyayla döneceğiz, Türkiye'mize, Sivas'ımıza altın madalyayı getirmeye çalışacağız, elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Sivas Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Ahmet Ayık Güreş Eğitim Merkezi'nin genel koordinatörü ve başantrenörü Mehmet Ozmuş ise, ekim ayında yapılacak Dünya Veteranlar Güreş Şampiyonası'nda, veteranlara katılabilmek için 35 yaşından gün almak gerektiğini belirterek, “35-40, 40-45 ve 45-50 yaş grubu oluyor. Bu da tabi insanların sporu bırakmadan devam etmelerini sağlıyor, güzel bir şey” dedi.

Tecrübeli ve deneyimli güreşçilerin veteranlarda mindere çıktığını anlatan Ozmuş, “Bu bağlamda biz de yaklaşık 10 kişi ile Türkiye Şampiyonası'na hazırlanıyoruz. Ekim ayında da dünya şampiyonası olacak. Hedefimiz takım halinde ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek” diye konuştu.

Ozmuş, Ahmet Ayık Güreş Eğitim Merkezi olarak Türk ve dünya spor tarihine geçecek güreşçiler yetiştirmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz