Vestel’den ABD'ye 1 milyon TV

Hürriyet Haber
13 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 13 Ocak 1999 - 00:01

Vestel, ABD'de düzenlenen ve dünyanın en büyük elektronik ürün fuarı olan CES'de 1 milyon televizyon satışı için bağlantı gerçekleştirdi. ABD'de Silikon Vadisi'nde kurduğu araştırma merkezinde yeni ürünler geliştiren

Vestel'in yıllık üretimi 4 milyonu buluyor.

Tüketicilere yönelik olarak Las Vegas'ta düzenlenen ve en son teknoloji ürünlerinin sergilendiği International Consumer Electronic Show adlı fuar, bu yıl Vestel'e yaradı. Vestel Grubu Genel Koordinatörü Metin Çağlar, üç gün süren fuarda toplam 1 milyon adet televizyonun satışı için bağlantı kurduklarını açıkladı. Vestel ayrıca, Meksika ve Brezilya'da digital TV üretmek için de teklifler aldı.

Aralarında digital, plazma, internet ve mail TV'nin de bulunduğu 900 ayrı model televizyon üretimini gerçekleştiren Vestel'in yıllık üretimi 4 milyon adedi buluyor. Dünyada OEM (fason) olarak digital TV üreten tek firma olma özelliğini de taşıyan Vestel, fuar süresince Orta ve Kuzey Amerikalı elektronik cihaz üreticilerinin ilgi odağını oluşturdu.

İNGİLTERE'YE DİGİTAL TV

Fuarda, TV üretim ve satış bağlantılarının yanı sıra marka satın almak için de girişimlerde bulunan Vestel Grubu'nun Genel Koordinatörü Metin Çağlar, ‘‘Önümüzdeki bir yıl içinde dünyanın önde gelen bir markasını satın alarak, OEM'den markaya döneceğiz'' dedi.

Vestel'in üreteceği digital TV'lerin önümüzdeki aylardan itibaren İngiltere'de satışına başlanacağını da söyleyen Çağlar, ‘‘Vestel, OEM olarak dünyada digital TV üreten tek firma. Artık yeni ürün geliştirmek isteyen firmalar stratejik ortaklık için bizi seçiyor. Tüm bunların sonucunda, Silikon Vadi'de oluşturduğumuz departmanı şimdi ikiye çıkarıyoruz. Silikon Vadi'de oluşturacağımız bu ikinci grup, sadece digital TV teknolojisinin geliştirilmesine yönelik çalışacak'' dedi.

Digital TV'lerin en önemli entegre parçasını üreten Amerikan firmasını satın aldıklarına da değinen Çağlar, ürettikleri plazma tv'lerin maliyetini de 30 bin marktan 15 bin marka düşürmek için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

YENİ İNTERNET TV

Çağlar, ‘‘Plazma tv'lerin şasi ve dizaynları bize ait. Ayrıca, sadece İngilizce değil, TÜrkçe de menü bulunuyor. Fiyatı 15 bin marka çektiğimizde, pazardaki en büyük payı ele geçireceğiz. Yılın ikinci yarısından itibaren piyasaya süreceğimiz ikinci jenerasyon internet TV'lerle sadece internete bağlanmakla kalınmayacak, dört ayrı kameradan maç izleme olanağı da yaratılacak. Yeni internet TV'lerle, sadece maç izlenmekle kalınmayacak, internetten de maçla ilgili bilgileri de alabilecek. Elektronik ticaretin yapılabilmesinin yanı sıra, DVD bağlanabilecek ve video konferans yapılabilecek'' diye konuştu.

Ürettikleri Mail TV'lerin de 30 dolar karşılığında İngiltere satışına başlandığına dikkat çeken metin Çağlar, bu sistemde atılan mail kadar bedel ödendiğini, bunun da 2 ile 30 sent arasında değiştiğini söyledi.

Vestel'in beyin takımı

Vestel'in Silikon Vadisi'ndeki departmanında Hakan İşbiliroğlu, Önder Arık, Burak Savak, Sedat Şengül, Haluk Uçar, Bülent Eğilmez, Aytaç Biber, Batuhan Okur, Ant Öztaşkent, Burak Yıldız, Murat Sarpel ve Mehmet Ün gibi genç mühendislerden oluşan beyin takımı, digital TV'den plazmaya, internet TV'den mail TV'ye kadar bir çok ürünün tasarımı üzerine çalışıyor.

Yaşamı kolaylaştıran fuar

Las Vegas'da düzenlenen CES Fuarı, 2000 yılında tüketicilerin yaşamının oldukça kolaylaşacağının habercisi oldu. Fuarda sergilenen elektronik ürünler sayesinde artık, yatakta pozizyon değiştirmeden bir yandan televizyon seyredilebilecek, diğer yandan da, içinde digital hoparlörlerin bulunduğu yastıklar sayesinde müzik dinlenebilecek.

Televizyonlarla sadece 4 ayrı kameradan maç izlemekle kalınmayacak, internete bağlanılarak, maçla ilgili bilgilere anında ulaşılabilecek. Aynı zamanda video konferans yapıp, elektronik ortamda ticaret yapılabilecek. Otomobillere takılacak bilgisayar sayesinde de, DVD filmleri seyretmekten, internetten mesajları almaya kadar bir çok işlem sesle komut vererek gerçekleştirilebilecek.

Harley telefon

Ces Fuarı'nda sergilenen ürünler arasında dünyaca ünlü Harley Davidson motorsikletlerinin kablosuz telefonları da yer aldı. 900 MHz'lik bu Harley Davidson'un benzin deposu görünümündeki telefonlar, 40 kanalı otomatik olarak tarıyor. Unniden firması tarafından üretilen bu telefon, 99 dolara satılıyor.

Müzikli yastık

Ces Fuarı'nda sergilenen ilginç ürünlerden birini Pillow-Phonic adlı müzikli yastıklar oluşturuyor. İçinde digital hoporlörlerin yer aldığı bu yastıkların jak girişine tv, müzik seti, cd player bağlanabiliyor. 60 dolar karşılığında satılan bu ürünle ilgili www.pillow-phonic.com internet adresinden ayrıntılı bilgi alınabiliyor.

Kalem radyo

Excalibur firmasının Las Vegas Fuarı'nda sergilediği kalem radyo, tek bir dokunuşla tüm Fm istasyonlarını tarayabiliyor. Bu ürünle, stereo müzik dinlemek mümkün. Aynı firmanın geliştirdiği Pen Recorder adlı ürüne ise, 12 saniyeye kadar ses kaydedilebiliyor.

Tarayıcı kalem

Penscan adlı ürün, herhangi bir klavye kullanılmadan istenilen bir yazının bilgisayara aktarılmasını sağlıyor. Kağıt üzerindeki metinleri, bilgisayara aktarmak için kalem tarayıcıyı kağıttaki metinlerin üzerinden satır satır geçirmek yetiyor.

Yatak TV

Artık, özel bir ayna sistemiyle yatakta pozisyon değiştirilmeden odanın herangi bir yerindeki televizyonu izlemek mümkün. Fiyatı 20 dolar olan Sky TV adlı bu ürün, iki aynadan oluşuyor ve yatağın başına takılaraktelevizyonun yönüne göre açısı ayarlanabiliyor.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı