Gündem Haberleri

  Vesayet uyarısı

  Nuray BABACAN / ANKARA
  22.04.2016 - 21:25 | Son Güncelleme:

  BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, “Yeni anayasa biraz demlensin” açıklamasından 24 saat sonra partisinin anayasa yazım komisyonuyla toplantı yaptı.

  Toplantıda, daha önce kurulan ve çoğunluğu akademisyenlerden oluşan alt komisyonun yaptıkları değerlendirildi. Toplantıda, yapılacak anayasanın Ortadoğu ve İslam ülkelerindeki baskıcı rejimlere örnek olması gerektiği belirtilerek, ‘asker, paralel ya da başka vesayetler’ yaratmayacak bir metin olması gerektiği dile getirildi. Başbakan Davutoğlu, Strasbourg ziyaretinin hemen ardından, önceki akşam partisinin Anayasa Yazım Komisyonu’nu topladı. Toplantıda daha önce oluşturulan alt komisyona, ana ilkelerin verilmesi ve yazılacak metin üzerinden tartışma yapılması dile getirildi.

  ANA UNSURLAR AYNI

  Toplantıda, hak ve özgürlükler bölümlerindeki kısıtlamaların nasıl kaleme alınacağı tartışıldı. Kısıtlamaların her maddenin sonunda yer almasının daha doğru olacağı görüşü dile getirildi. Yeni anayasanın başlangıç maddelerinin değiştirilemeyeceğine ilişkin dördüncü maddeye gerek olmadığı, vatandaşlık maddesinin, “Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı” olarak formüle edilebileceğine ilişkin görüşlerde de değişiklik olmadığı ifade edildi. Toplantıda konuşan üyeler ilginç değerlendirmelerde bulundular. Bir üye, “Ortadoğu ve İslam ülkelerinin büyük çoğunluğunda seçimle işbaşına gelenler seçimle gitmiyor. Diktatörler, baskıcı rejimler çıkıyor. Asker ve vesayet odakları yönetimde etkin oluyor. Bu durum, Türkiye’de de geçmişte yaşandı. Yeni anayasada tüm bu riskleri ortadan kaldıracak mekanizmaları kurmak istiyoruz. Asker, paralel ya da başka vesayetler, bir kişinin ya da kurumun tek başına etkin olmasını önleyecek bir anayasa yapmalıyız” dedi. 

  Etiketler: ak parti , uyarı
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı