Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Verimsizleşen verimlilik merkezi

Muharrem SARIKAYA

Milli Prodüktivite Merkezi (MPM), 14 Haziran 1953 tarihinde kuruluyor. Kuruluş yasası ise 8 Nisan 1965 yılında yayınlanıyor.

MPM'in kuruluş amacı ise kısaca; ülke ekonomisinde verimliliği artırıcı önlemleri araştırmak, bu konudaki çalışmaları desteklemek, ilgili kuruluşlar için danışma ve uygulama çalışmaları yapmak ve yaymak olarak belirtiliyor.

Özetle, Türk sanayinin emekleme döneminde ayağa kalkmasına yardımcı olmak amacıyla devlet bir tüzel kişilik oluşturuyor.

Cumhuriyet'in kuruluşunun 74'üncü yılının kutlandığı dün, MPM'den sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Batallı, sıkıntılı bir şekilde şunu söylüyor:

‘‘Verimlilik olayını bir türlü oturtamadık...’’

Batallı, bir noktaya işaret ediyor:

‘‘Kamu kuruluşlarının hangisinde verimlilik var?’’

Ardından şu ilginç sözleri söylüyor:

‘‘Bırakın her bir tarafı, işi verimliliği artırıcı önlemleri araştırmak olan Milli Prodüktivite Merkezi verimsizleşmiş...’’

Batallı, bununla da kalmayıp devam ediyor:

‘‘Verimliliği önce Milli Prodüktivite'den başlatmalıyız...’’

Devlet Bakanı Batallı, Milli Prodüktivite (Verimlilik) Merkezi'nde ‘‘verimliliğin nasıl artırılabileceğine’’ ilişkin bir araştırma yaptırdığını da söylüyor.

Batallı, bu tüzel kişiliğe sahip kamu kurumunun çalışması ile ilgili aldığı bilgiler karşısında hoşnut kalmadığını da gizlemiyor.

‘‘MPM, sanayiciye önderlik etmesi gereken bir yer olma özelliğini kaybetmiş. Bilimsel ve teknolojik araştırmaları yürüten bir yer olma özelliğini de kaybetmiş. Kamu ve özel sektörün verimliliğini artırıcı önemleri belirlemek ve bu konuda çalışmalar yapması gereken yerde, verimsizlik hâkim olmuş...’’

Bakan Batallı, birçok kamu kuruluşuna yerleşen ‘‘arpalık’’ hastalığının MPM'ye de bulaşmasından yakınıyor:

‘‘Verimlilik ile ilgili çalışmalar yapacak olan bu kuruluşumuz, ticaret, sanayi, ziraat, mühendis ve mimar odaları ile sendikaların yönetimlerine giremeyenler için koltuk sağlama yeri olmuş...’’

Batallı, bu durumu geçen hafta Başbakan Mesut Yılmaz'a da aktarmış.

MPM'de karşılaştığı durumun vahametini verilerle Başbakan'ın önüne koymuş ve eklemiş:

‘‘Eğer Milli Prodüktivite Merkezi bu ülke için gerekliyse ve çalışacaksa, daha iyi bir şekilde çalıştıralım. Ama böyle devam edecekse devlete daha fazla yük olmasına da göz yummayalım kapatalım...’’

Yılmaz da Batallı'ya hak vermiş. MPM ile ilgili yapılacak araştırmanın sonucuna göre hareket etme konusunda karara varmışlar.

Batallı, dün bunları anlattıktan sonra sözlerini şöyle tamamlıyor:

‘‘Devlette MPM gibi fonksiyonel özelliğini yitirmiş o kadar çok kurum var ki. Ne iş yaparlar, ne üretirler, neden hala dururlar? Anlamak mümkün değil. Ben Başbakan'a bunlarla ilgili görüşümü de söyledim. Eğer atıl durumdaysa fonksiyonel hale getirelim, eğer gelmesine gerek yoksa da kapatalım...’’

Batallı'nın bu sözlerine bakıldığında, bazı kamu kuruluşlarının da gerçek yüzü ortaya çıkıyor.

X