Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Verilere göre Çin'de sıkılaştırma işe yarıyor

  MarketWatch
  04 Mayıs 2010 - 12:11Son Güncelleme : 04 Mayıs 2010 - 18:10

  Çin'de imalat sektörü faaliyetlerine yönelik açıklanan Nisan ayı verileri, ekonomideki aşırı ısınmaya karşı alınan önlemlerin sonuç vermeye başladığının işareti olarak görülüyor.

  HSBC'nin, Pazar araştırma şirketi Markit ile birlikte gerçekleştirdiği bir araştırma Nisan ayında, ekonomik aktiviteye ilişkin en önemli öncü veri olarak görülen İmalat Sanayi PMI endeksinin Mart'ta bulunduğu 57 seviyesinden, 55.4'e gerilediğini gösterdi. Bugün açıklanan sonuç, son altı ayın en kötüsü oldu.

   

  Araştırmanın sonucu hafta sonunda devlet destekli Çin Lojistik ve Satınalma Birliği PMI endeksi verileriyle çelişti. Bu kurum, kendi verilerine göre endeksin seviyesinin Nisan ayında yükselerek, Mart'ta bulunduğu 55.1 seviyesinden, 55.7 seviyesine çıktığını açıklamıştı. Öte taraftan kurum bunun enflasyon baskısını artırdığına dikkat çekmişti.

   

  KÜÇÜLMENİN İŞARETİ DEĞİL

  HSBC ekonomistleri düşük gelen PMI verisinin imalat faaliyetlerinde hafif bir yavaşlamayı gösterdiğini ancak ekonomik küçülmenin işareti olarak değerlendirilebilmesinin uzak bir ihtimal olduğunu belirtti.

   

  Bankanın Çin Başekonomisti Hongbin Qu konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Bu gelişmeyi, ekonomideki aşırı ısınma karşısında Pekin hükümetinin başlattığı sıkılaştırma politikasının işe yaradığını göstermesi açısından iyi bir haber olarak görüyoruz. Bu önümüzdeki çeyreklerde enflasyon riskini sınırlayacaktır" dedi.

   

  PMI endeksinin seviyesini 50'nin üstünde olması büyümeyi gösterirken, bu noktanın altında olması küçülme işareti olarak görülüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı