« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Veri depolama 50 yılda 65 milyon kez arttı!

Video oyun konsolları ve iPod’lardaki minik diskleri kaplayan ferromanyetik tabakadaki her bir veri parçası (bit) giderek daha da küçüldü Ğbugün çapı yalnızca 30 nanometre- ve iki bit’in arasındaki mesafe biraz daha daraldı.

Kaynak: Scientific American, Ağustos, 2006
SON GÜNCELLEME
IBM’in sabit disk sürücüsünü piyasaya sürmesinin üzerinden 50 yıl geçti. Bu süre içinde veri depolama yoğunluğu 65 milyon kez arttı. Bu artışın büyük bir kısmı son 10 yılda gerçekleşti.

Bilgisayarlar, video oyun konsolları ve iPod’lardaki minik diskleri kaplayan ferromanyetik tabakadaki her bir veri parçası (bit) giderek daha da küçüldü Ğbugün çapı yalnızca 30 nanometre- ve iki bit’in arasındaki mesafe biraz daha daraldı.

Tasarımcılar yıllardır bu minyatürleşmenin süper paramanyetik bir etkiye bağlı olarak bir gün gelip bir sınıra dayanacağına kesin gözüyle bakıyorlardı.

Çünkü bit’ler küçüldükçe, bit atomlarının manyetik oriyentasyonunu yerinde tutan atomik enerji o kadar küçülecekti ki, çevresel termal enerjinin dengesi bozulup veriler okunamayacak hale gelecekti.

Sınıra dayandı mı?

Beklenilen nihayet oldu ve küçültme operasyonu bu sınıra dayandı.

Ancak bu sınırı engel olarak kabul etmeyen Seagate Technology ve Hitachi gibi sürücü üreticileri, sabit sürücülere yeni bir yapı kazandırdılar.

Dikey kayıt olarak bilinen bu yeni proje, eski saygın yatay kaydın yerini aldı. Bu yöntemde bir bit, diskin düzlemiyle aynı hizada olacağına dikey olarak mıknatıslandı.

Daha küçük bit’ler daha sıkışık bir şekilde sıkıştırıldığı için veri depolama yoğunluğu birdenbire 10 katına çıktı. Üretcilere göre bu yeni tasarım video iPod’ların 150 saatlik video yerine 1.500 saatlik video barındırmalarının yolunu açacak.

700 gigabit veri

Yatay sürücüler, bir inç karelik alana maksimum 100 gigabit veri sığdırırlar. Bu, onların maksimum yoğunluğu iken, ilk dikey sürücülerde bir inç kareye 130 gigabit sığabiliyordu.

Seagate’in teknik bölüm başkanı Mark Kryder, "Dikey kayıt yöntemi ile bir inç kareye 500 ile 700 gigabit sığdırabileceğiz. Daha sonra bu tasarımın süperparamanyetik etkisi ile sınıra dayanacağız. Bu sınıra en erken 4 ya da 5 yılda gelebiliriz" diyor.

Kryder’e göre bundan sonraki yöntem büyük bir olasılıkla "ısı destekli manyetik kayıt" olacak. Bu yöntemde bir bit mıknatıslanırken bir lazer tarafından da aynı zamanda ısıtır. Bu yöntemde büyük bir olasılıkla bir inç kareye bir terabit (1.000 gigabit) veri sığabilecek.

Peki o aşamadan sonra neler olacak? Kryder bu konuda şöyle konuşuyor: " Şu anda köklü, iki farklı yaklaşım üzerinde duruyoruz. Bunlara ’şekilli medya’ ve ’sondaj depolama’ gibi isimler taktık. Bundan sonra veri depolamada sınırlar ortadan kalkabilir."

MANYETİK SABİT SÜRÜCÜ’nün kafası, 3.600 ile 15.000 rpm hızda dönen izlerdeki veri parçalarının (bit) üzerinden geçerken kaydeder veya okur.

YATAY KAYIT kafası veri yazarken, bir bit’in içindeki tanecikleri mıknatıslar. Bunu ya diskin dönme yönünde, ya da dönme yönünün tersine yapar. Bu iki dengeli durum dijital 0 veya 1’i karşılar.

DİKEY KAYIT ile bit’ler daha sık kaydedilebilir ve daha küçültülebilir. Kafa sanal olarak manyetik bir alt-tabakada kopyalanır. Bu şekilde yaratılan daha güçlü bir alan, bir bit içindeki tanecikleri aşağı veya yukarı mıknatıslar.

Bunları biliyor musunuz?

SIKIŞIK İZLER: Daha dar, birbirine daha yakın duran bit izleri depolama yoğunluğunu artırır. En gelişmiş sürücüler bir inç kareye 150 bin iz sıkıştırır. Burada her bir iz 110 nanometre genişliğindedir ve birbirinden 60 nanometrelik bir boşluk ile ayrılır. Yazma kafası iz genişliği ile uyumlu olmakla birlikte, komşu izdeki bit’lerin üzerine yazma potansiyali taşıyan küçük manyetik alanlar üretebilir. Üreticiler bu risli ortadan kaldırmak için çeşitli kafa şekilleri ve kalkanlar kullanır. Bu tür olumsuzluklar dikey kayıt işleminde daha büyük sorunlara gebedir. Çünkü ortak alt tabaka manyetik alanı iki katına çıkartabilir.

MALİYET ARTIŞLARINI DENGELEYEN KAPASİTE ARTIŞI: Dikey sürücülerde ilave bir alt tabaka daha olduğu için üretim maliyetinin yatay sürücülere göre daha fazla olması gerektiği düşünülür. Fakat Seagate’den Mark Kryder’a göre kapasite yüksekliği maliyet artışını dengeliyor.

FARK YARATACAK: Yarıiletkenlerle üretilen flash bellekler deĞdijital kameralar ve bellek çubuklarında kullanılanlar gibi- da yoğunluk artmaya başladı. iPod Nano gibi görece olarak küçük kapasite gerektiren ürünlerde flash bellek sabit disk ile yarışıyor. Flash bellekler biraz daha pahalı olmakla birlikte daha küçüktürler ve şok ve titreşime karşı daha dayanıklıdır. Oysa manyetik sürücüler gigabit başına daha az bir maliyet sunarlar ve veriyi daha hızlı ve daha güvebilir bir şekilde yazarlar. Bu özellikler pek çok bilgisayar ve video uygulamaları için kritiktir.

Bunları da Beğenebilirsiniz