Gündem Haberleri

  Verheugen: Zana kararı reformlara gölge düşürdü

  Hürriyet Haber
  21.04.2004 - 15:42 | Son Güncelleme:

  Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Zana davasına ilişkin karara tepki gösterdi. Verheugen, "Şiddeti içermeyen bir biçimde ifade ettiği görüşlerden dolayı mahkum olan Leyla Zana davası, Kopenhag siyasi kriterlerinin ışığında ciddi bir kaygı yaratıyor ve Türkiye'deki siyasi reformların uygulaması konusuna olumsuz bir gölge düşürüyor" dedi.

  Günter Verheugen, DGM kararını değerlendirirken mahkemenin kararının Türkiye'nin 2002-2003 döneminde gerçekleştirilen siyasi reformların kapsamında başlatılan yeniden yargılanmanın çerçevesinde verildiğine dikkat çekti. Verheugen, bu yöndeki reformların Türkiye için Katılım Ortaklığı belgesinde belirlenen bir öncelik olduğunu kaydetti.

   

  ESKİ YARGILANMANIN TEKRARI

   

  Bağımsız uluslararası uzmanların belirttiği gibi yeni yargılamanın şimdiye kadar eski yargılamanın bir tekrarı olduğu görüşünü dile getiren Verheugen, Komisyon'un yargının bağımsızlığına tam saygı gösterirken kaygılarını defalarca dile getirdiğini anımsattı.

   

  Verheugen, Komisyon Başkanı Romano Prodi'nin TBMM'de yaptığı konuşmada Zana'nın derhal serbest bırakılmasını istediğini, bu konuya İlerleme Raporlarında yer verildiğini, Türkiye ile siyasi diyalogun kapsamında dile getirildiğini kaydetti.

   

  Verheugen, "AB, Türkiye'den DGM'lerin Avrupa standartlarına uygun hale getirilmesini defalarca istedi. Bu mahkemelerin lağvedilmesinin Türkiye'de halen hazırlanmakta olan yasal reform paketinde öngörülen önlemlerden biri olduğunu not ediyoruz" dedi.

   

  Günter Verheugen, savunma avukatlarının kararı temyize götüreceklerinin anlaşıldığını belirterek, davanın adil yargılanmanın ilkelerine uyum içerisinde sonuçlandırılacağı umudunu da dile getirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı