Dünya Haberleri

DÜNYA

  Verheugen: Merkel tam üyelik hedefini değiştiremez

  Celal ÖZCAN / MÜNİH-Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  15 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 15 Ekim 2005 - 02:08

  AB Komisyonu’nun endüstriden sorumlu komiseri Günter Verheugen, Türkiye’nin şimdiki haliyle zaten imtiyazlı ortaklığa sahip olduğunu, müzakerelerin hedefinin tam üyelik olarak belirlendiğini belirtti. Spiegel Online’a demeç veren Verheugen, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkan Angela Merkel başbakanlığında Almanya’da işbaşına gelecek olan yeni hükümetin tam üyelik hedefini değiştiremeyeceğini söyledi.

  Verheugen şöyle devam etti: ‘Almanya’da bir hükümet değişikliğinin bu süreci etkilemeyeceği çok uzun zamandır bilinen bir şeydi. Müzakereler başlayacak ve uzun sürecek. Müzakerelerin başarılı olması durumunda, temelden değişmiş bir Türkiye bulacağız.’ Türkiye ile AB arasında şimdiki mevcut ilişkilerin zaten bir imtiyazlı ortaklık olduğunu belirten Verheugen, ‘Türkiye AB ile Gümrük Birliği’ne sahip ve NATO üyesi. İmtiyazlı ortaklık Türkiye’ye, bugüne kadar sahip olmadığı daha başka ne verebilir ki?’ diye konuştu.

  Papadopulos Annan planı gelirse yine hayır deriz

  KIBRIS Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, Annan planının yeniden önlerine gelmesi durumunda Kıbrıslı Rumlar’ın yeniden ve daha büyük bir çoğunlukla ‘hayır’ diyeceklerini söyledi. Rum lider, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’ın İngiliz Avam Kamarası’nda Annan planı temelinde yeniden görüşmelere başlanması için BM Genel Sekreteri ile diyalog halinde olduklarını yönündeki sözlerine sert tepki gösterdi. Rum lider, ‘Straw daha önce de aynı şeyleri söylüyordu. Yeni bir şey yok, planın yeniden gündeme geleceğine inananların fazla olduğunu zannetmiyorum. Yeniden önümüze konulursa, büyük bir çoğunlukla yeniden reddedilecek. İnisiyatifin hızlandırılmasını biz de istiyoruz, yeter ki ön hazırlığı iyi yapılmış ve iyi istikamette olsun’ dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı