Dünya Haberleri

  Verheugen’in çilesi

  Hürriyet Haber
  02.04.2004 - 01:50 | Son Güncelleme:

  Bürgenstock’taki Kıbrıs görüşmelerinde, AB komiseri Verheugen’in başına gelmeyen kalmadı. Yunan heyetinin, Türkiye konusunda kendi ağzından aktardığı asılsız ifadelere darılan Verheugen, Denktaş’ın ‘Nazi’ benzetmesine de çok bozuldu.

  İSVİÇRE’nin Bürgenstock kentinde önceki gün tamamlanan dörtlü görüşmeler boyunca bütün heyetlerin son derece yorulduğu gözlenirken, en çok yıpranan AB’nin genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen oldu. 1999 yılında başladığı görevinin en zorlu günlerini yaşayan Verheugen’e ilk darbe, Yunan heyetinden geldi.

  ZİYAL BARIŞTIRDI

  Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis, bir görüşme sonrasında Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün koluna girerek, Verheugen’in Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin bazı olumsuz ifadeler kullandığını aktardı. Buna çok üzülen Gül, Verheugen’in bu sözleri sarfedip etmediğini araştırarak, nakledilen sözlerin gerçek olmadığını ortaya çıkardı. Komiserin bu küçük çaplı araştırmadan haberdar olması da yeni bir gerginliğe yol açtı. Verheugen, bu olay nedeniyle BM ile Yunanistan ve Türk heyetlerine darılırken, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal tarafları barıştırdı.

  NAZİ LAFINA KIRILDI

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın müzakareler sürerken Lefkoşa’dan yaptığı açıklama da Verheugen’in moralini iyice bozdu. Gerginliğe neden olan ‘Nazi çavuşu’ benzetmesinin ardından Verheugen’i gözlemleyen KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, 60 yaşındaki AB komiserinin buna alındığını bildirdi. Zorlu müzakereler boyunca küçük ayrıntılarda çok fazla zaman harcanmasının sinirlerini yıprattığını açıklayan Verheugen ise, ‘Eşimin dediği gibi, öfkemi gizleyememek gibi bir sorunum var’ dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı