Vergiye zam düşünmüyoruz gelir büyümeyle artacak

Çiğdem TOKER
20.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, 2006 Bütçesi’nde öngörülen vergi kalemlerindeki artışın, büyüme hedefi ile deflatör dikkate alınarak hesaplandığını söyledi. Arıoğlu, ‘Herhangi bir vergi artışı yok. İnşallah bir vergi artışına da ihtiyaç duymayız, buna mecbur kalmayız. Vergi artışı gibi görünen bazı kalemlerdeki rakamlar ise kayıtdışıyla yapılan mücadele sonucunda, kayıtdışının kayda alınmasından kaynaklanıyor’ dedi.

2006 yılı bütçe kanunu tasarısını TBMM’ye sunan hükümet, ilk kez uygulanacak ‘üç yıllık bütçe’ sistemi gereği, 2006’nın yanısıra, 2007 ve 2008 yıllarına ilişkin vergi geliri hedeflerini de koydu.

Hükümetin vergi geliri hedeflerinde ciddi sayılabilecek bir vergi artışı gözlenmiyor. Gelecek yıl 146 milyar 449 milyon YTL vergi geliri hedefleyen Hükümet, 2007’de 156 milyar 233 milyon, 2008’de de 165 milyar 975 milyon lira vergi geliri tahmin ediyor. Bu rakamlardan hareketle, Gelir İdaresi 2007 yılında bir önceki yıla göre yüzde 7, 2008’de ise yüzde 6’lık bir vergi geliri artışı hedefleniyor.

Vergi dışı gelirler, sermaye gelirleri, bağış ve yardımlar da dikkate alındığında, 2006 yılında net bütçe geliri 156.8, 2007’de 162.4, 2008’de ise 171.2 milyar lira olacak.

Kolalı gazoz, alkollü içki ve tütün mamüllerinde 2006 için 11.4 milyar YTL vergi hedefleyen hükümet, 2007’de 12, 2008’de de 12.4 milyar lira gelir hedefliyor.

Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, vergi kalemlerindeki artışın, büyüme hedefi ile deflatör dikkate alınarak hesaplandığını söyledi. Bütçede üç yıllık tahminlerde yer alan vergi gelirlerinde ‘artış olmadığını’ vurgulayan Arıoğlu şöyle dedi:

İNŞALLAH MECBUR KALMAYIZ:

‘Bu kalemlerde herhangi bir vergi artışı yer almıyor. İnşallah bir vergi artışına da ihtiyaç duymayız, buna mecbur kalmayız. Vergi artışı gibi görünen bazı kalemlerdeki rakamlar ise kayıtdışıyla yapılan mücadele sonucunda, kayıtdışının kayda alınmasından kaynaklanıyor.’

KURUMLAR VERGİSİ AZALIYOR:

Vergi gelirlerinde her yıl artış hedefleyen Maliye, ilk kez bir kalemde azalma tahmin etti. Kurumlar Vergisi alanında yapılması planlanan oran indirimleri, vergi geliri hedeflerine de yansıdı. Gelecek yıl 14.7 milyar YTL Kurumlar Vergisi hedefleyen hükümetin gelir beklentisi, 2007’de 14.5 milyar, 2008’de de 14 milyar YTL’ye düşüyor.

DOLAYLI VERGİLERİ DÜŞÜRMEDİK:

Dolaylı vergilerde ‘zam’ olarak düşünülebilecek bir vergi artışı planlanmadığını vurgulayan Arıoğlu, ‘Ama Gelir ve Kurumlar Vergisi alanında vergi indirimi planlanırken, bir de dolaylı vergilerde de indirim yapılması beklenmemeli. Artış yapmadık’ diye konuştu.

GIDA ZEHİRLENMESİ OLMUŞ:

2006 bütçesi Maliye teşkilatına şans getirmedi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın taburcu olduğu günün akşamı, Osman Arıoğlu da şiddetli ‘karın ağrısı’ şikayetiyle hastaneye yattı. Bütçenin TBMM’ye gönderilişinin hemen ertesinde, önceki akşam Başkent Üniversitesi Hastanesi’ne giden Arıoğlu’na burada ‘gıda zehirlenmesi’ teşhisi konuldu. Geceyi hastanede geçiren Arıoğlu, tedavisinin tamamlanması üzerine dün hastaneden ayrıldı. Arıoğlu, önceki akşam bir iftar davetinde yediklerinden rahatsızlandığını belirtti.

Okula ödenen ücret vergiden düşülebilecek

MALİYE Bakanlığı, Özel Okullar Yasası’nda değişiklik öngören taslağı vergi boyutu açısından incelemeye başladı. Milli Eğitim Bakanlığı, çocuğunu özel okulda okutanlara, okul ücretini vergiden düşürme olanağı da getiren düzenlemeyi görüş için Maliye Bakanlığı’na gönderdi. Maliye Bakanlığı üst yönetimi, söz konusu taslağı Gelir İdaresi Başkanlığı ile Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’ne ileterek, bu konuda bir değerlendirme raporu hazırlanmasını istedi. Maliyeciler, taslağı vergi tekniği ve bütçe hedefleri açısından ele alacak. Taslakta getirilen düzenlemelerin vergisel boyutu ile ortaya çıkaracağı gelir kaybı hesaplanacak ve bu çerçevede oluşturulacak görüşler, Milli Eğitim Bakanlığı’na iletilecek. Maliye Bakanlığı yetkilileri, daha önce çıkarılan bir Kanun uyarınca, beyannameli mükelleflerin, beyan ettiği gelirin yüzde 10’unu aşmamak üzere eğitim harcamalarını vergi indirimi konusu yapabildiğine dikkat çekerek, şu değerlendirmeyi yaptılar: ‘Beyannameli mükellefler, bu düzenleme uyarınca, eğitim harcamalarını gider gösterip, vergi indiriminde kullanabiliyordu. Ancak, ücretliler bu haktan yararlandırılmıyordu. Hazırlanan tasarıda, özel okullarda çocuğu okuyanların tümü için böyle bir imkan getirilmek isteniyor, vergi desteği de genişletiliyor. Biz de bu konuda bir çalışma yapacağız ve Milli Eğitim Bakanlığı’na ileteceğiz.’
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı