Vergisini ödemeyene icra taaruzu başlıyor

Hürriyet Haber
06 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 06 Ekim 1997 - 00:01

Vergide tecil ve taksitlendirme uygulamasından yararlanmak için 613 bin kişi başvurdu. Bu mükelleflerden 373 trilyon lira toplanacak. Maliye, Defterdarlıklara ‘‘Vergi borcu olanlara Pazartesi'den (bugün) itibaren icra başlatın’’ talimatı verdi.

vergi alacaklarının tahsilinde büyük umut bağlanan tecil ve taksitlendirme uygulaması, Maliye'nin yüzünü güldürdü. 25 Eylül akşamı sona eren tecil ve taksitlendirme işleminden yararlanmak için 613 bin kişi başvuruda bulundu. Bu mükellefler, 373 trilyon liralık vergi alacağının takside bağlanmasını talep etti. Maliye Bakanlığı, Defterdarlıklara vergi borcunu ödeme girişiminde bulunmayan mükelleflere bugünden itibaren toplu icra başlatılması talimatı gönderdi.

Tecil ve taksitlendirme uygulamasına en fazla ilgi İstanbul'da oldu. Bu ilde 193 bin mükellef, 124 trilyon liralık vergi borcu için vergi dairelerinden taksitlendirme isterken, 36 trilyon liralık vergi borcu için tecil ve taksitlendirme isteyenlerin sayısı İzmir'de 57 bin, Ankara'da ise 55 bini buldu.

İYİ SONUÇ ALDIK

Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, tecil ve taksitlendirme uygulamasından beklenilenin üstünde bir sonuç aldıklarını bildirdi. Temizel, A.A.'ya yaptığı açıklamada, ilgili düzenlemeyi yaparken, bundan 250-300 trilyon lira arasında bir gelir beklediklerini vurgulayarak, şunları söyledi:

‘‘Uygulamadan yararlanmak için oldukça iyi başvuru oldu. Zaten mevcut alacakların yarıya yakın kısmı kamu kurumlarının borcuydu. Tekel, belediyeler ve diğerlerine aitti. Geri kalanının içerisinde de oldukça önemli miktarda alacak vardı. Bunları istesek de tahsil edemiyoruz. Bu koşullar altında geriye tahsil edebileceğimiz miktar olarak 300 trilyon lira dolayında bir rakam kalıyordu. Başvurulardan bu rakamın bile üstünde bir gelir sağlanacağı ortaya çıktı. Bu çok çok başarılı ve beklediğimizden de iyi bir sonuç.’’

İCRA TALİMATI

Bu arada, Maliye Bakanlığı, tecil ve taksitlendirmeden yararlanmayan vergi borçluları için yurt çapında toplu icra işlemine geçiyor. Gelirler Genel Müdürlüğü, bütün defterdarlıkları bu konuda uyardı ve ‘‘Tanıdığımız haktan yararlanmayan, dolayısıyla vergisini ödemeye yanaşmayan mükellefler için derhal takibata geçin. Büyük borçlulardan başlayarak, aşağı doğru bütün mükellefler için Pazartesi'den itibaren icra işlemlerini başlatın’’ talimatını verdi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı