Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Vergileriniz fiyatı ikiye katlıyor Phantom Türkleri korkutuyor

  Alper YOLDAŞ
  12.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.10.2005 - 20:38

  Türkiye’de ‘kapalı oda’ yöntemiyle satışa çıkarılan ünlü İngiliz markası Rolls-Royce’nin yeni modeli Phantom, 700 bin Euro’luk fiyatıyla henüz alıcı bulamadı. Türk müşteriler tarafından büyük ilgiyle karşılanmasına rağmen ‘maliye korkusu’ nedeniyle alıcı bulamayan model hakkında görüştüğümüz Rolls-Royce Pazarlama Müdürü Dr. Matthew Bennett, Türkiye’de verginin yüksek oluşunun kendileri için büyük bir engel olduğunu söyledi.

  Bennett, ‘Phantom modelinin vergisiz başlangıç fiyatı 323 bin Euro. Vergiyle fiyat 700 bin Euro’ya çıkıyor. Yani Türkiye’de iki Phantom fiyatına sadece bir Phantom alıyorsunuz’ diye konuştu. Bennett, Rolls-Royce markası ve Phantom modeli hakkında Otoyaşam’a ilginç açıklamalarda bulundu.

  Rolls-Royce markasına en çok talep hangi ülkelerden geliyor?

  Rolls-Royce için ABD, İngiltere, Japonya ve Ortadoğu ülkelerinin en önemli pazarlar olduğunu söyleyebilirim. Avrupa ise yeni yeni büyüyen ve önem kazanan bir pazar. Avrupa dediğimizde Rusya’nın dahil olduğu bir bölgeyi kastediyorum. Çünkü, Avrupa’nın doğusunda Rusya pazarı da ilgimizi çekiyor. Moskova’da bir yetkili satıcımız var. Hem de ünlü Kızıl Meydan’da bir galerisi bulunuyor. Rusya’da Rolls-Royce’nin sergilenebileceği en mükemmel adres.

  Rolls-Royce olarak Türkiye’ye gelmeye nasıl karar verdiniz?

  2003 yılında yeni Phantom modeli pazara sunulduktan sonra bütün dünyada olduğu gibi Avrupa’da da tanıtım faaliyetlerine başladık. Doğu Avrupa’da da önemli bir potansiyel olduğunu gördük. Doğu Avrupalı müşteriler bize gelip ‘Bir tane alabilir miyim?’ diye soruyorlardı. Rolls-Royce markasına bu kadar ilginin olduğu bir pazarı göz ardı edemezdik. Doğu Avrupa’dan gelen talep üzerine de bu ülkelerde tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine başladık. Ancak, Doğu Avrupa pazarı, kültürü ve müşteri portföyü oldukça farklı. Türkiye de pazarlama stratejimiz açısından Doğu Avrupa pazarında yer alıyor.

  ‘Kapalı oda’ toplantılarının ardından Türkiye hakkındaki izleniminiz ne oldu?

  Türkiye bizim için potansiyeli olan bir pazar. Türkiye pazarına inanıyoruz. İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz özel tanıtım toplantıları da bunu gösteriyor. Phantom ile tanışmak isteyen özel misafirlerimizin ilgisi oldukça dikkat çekici. Otomobilden aldıkları izlenimlerse çok olumlu. Türkiye’ye gelmekle doğru bir karar verdiğimizi düşünüyorum.

  Bu kadar pahalı bir otomobili satarken hiç zorlanmıyor musunuz?

  Bu satışı gerçekleştirmek için ürününüzü en iyi şekilde tanıtmalı ve müşterilere verdikleri paranın karşılığını alacaklarını göstermelisiniz. Şunu da unutmamak lazım; Rolls-Royce sahibi olmak dünyanın her yerinde bir ayrıcalıktır ve sadece sınırlı sayıdaki insan bu ayrıcalığı yaşayabilir. Örneğin, İstanbul trafiğinde bir gün içerisinde 4-5 Rolls-Royce’yi görüyor olsaydık, Phantom için 700 bin Euro ödeyecek özel müşteriler bundan pek de memnun olmayacaklardı. Phantom için bu kadar parayı ödeyenler sadece bir otomobil almıyorlar, aynı zamanda itibar satın alıyorlar ve çok ama çok ayrıcalıklı bir kulübün üyesi oluyorlar.

  Satış sonrası hizmetleri nasıl sağlıyorsunuz?

  Dünya genelinde 70 yetkili satıcımız var. Otomobillerin büyük bir çoğunluğu satıldıkları ülkede kalmıyor. Ya sahipleri taşınıyor ya da ikinci el satışı gerçekleşiyor. Bu nedenle de dünya genelinde yüzde 100 müşteri memnuniyetini sağlayan bir satış sonrası hizmet sunmak zorundayız. Otomobillerimizin garanti süresi 4 yıl ve tamamen servis hizmeti buna dahil. İngiltere’deki merkezimizden tüm dünyaya hizmet veriyoruz. Gerek yedek parça gerek servis elemanı ihtiyacı olsun 24 saat içinde uçakla müşterimize ulaşıyoruz. Çok ciddi bir hazar söz konusu ise otomobili merkezimize getiriyoruz.

  Siparişle üretim yapıp 3 ayda teslim ediyoruz

  Yılda kaç adet otomobil üretiyorsunuz?

  Sadece sipariş üzerine üretim yapıyoruz. Geçen yıl 800 adet üretim yaptık. Bu yıl da hemen hemen aynı rakama ulaşacağız. Otomobilin karoseri dışında herşeyi el yapımı ve üretimimiz tamamen müşterilerin isteklerine açık. Fabrikamızda ürettiğimiz hiçbir otomobil bire bir aynı değil. Normal koşullarda bir otomobili sipariş edildikten 70 ile 90 gün sonra sahibine teslim ediyoruz.

  Kapılar paparazzileri engelliyor

  Phantom’un özelliklerinden bahseder misiniz?

  Bu araç öncelikle 12 silindirli 453 beygir güç üreten motoruyla dikkat çekiyor. Sadece Phantom için üretilen bu 6.7 litrelik motor, 2 bin 495 kg ağırlığındaki aracı 0’dan 100 kilometre hıza 5.9 saniyede ulaştırıyor. Bu otomobili satın alanlar çok özel insanlar. C sütununun yanı başında, arka camın altında ve klasik salon tasarımının oldukça gerisinde bulunan arka koltuktaki yolcular mahremiyet ve güven duygusunu hissedebiliyorlar. Aracın arka kapılarının ters açıyla açılması da bu mahremiyet duygusuna katkı sağlıyor. Çünkü kapıların bu şekilde açılması, araçtan inerken paparazzilerin fotoğraf çekmesini engelliyor. Böylece istenmeyen durumlar önlenmiş oluyor. Bir başka ilginç özellik ise, kaputun üzerinde yer alan ‘Spirit of Ecstasy’ heykelciğiyle ilgili. Bu heykelcik araçtan inildiğinde, kapıların kilitlenmesiyle birlikte kaputun içindeki özel bir bölmeye saklanıyor. Heykel, dışarıda iken birisinin dokunması durumunda, kendini korumak amacıyla kaputun içine giriyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı