Vergiler arttı sigaraya yüzde 10 zam gelebilir

AYSEL ALP/ANKARA
01 Ocak 2015 - 16:49Son Güncelleme : 01 Ocak 2015 - 17:14

Hükümet, yeni yılın ilk gününde sigara ve alkol tüketen vatandaşlara kötü sürpriz yaptı. Sigara üzerinden alınan maktu vergiyi, enflasyonun ötesinde yüzde 36 oranında yükselten Maliye'nin bu zammı sigara fiyatlarında yüzde 10 artış anlamına geliyor. Sigara şirketlerinin önünde iki seçenek var. Şirketler zammı vatandaşa yansıtmayabilir. Ancak sigara şirketleri, bu artışı vatandaşa yansıtırsa tiryakinin cebinden ilave 1 milyar lira çıkacak. Türkiye, sigaradaki vergi yükünde birinciliği İngiltere ile paylaşırken, son artışla İngiltere'yi geçmiş oldu.

Özel Tüketim Vergisi tebliğinde değişiklik yapan Bakanlar Kurulu kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre sigara ve alkollü içeceklerden alınan Özel Tüketim Vergisi oranlarında artış yapıldı. Kanun gereği sigara ve alkol ÖTV'si 6 aylık ÜFE oranında otomatik olarak artış gösterirken; hükümet 1 Ocak itibariyle sigaradan alınan maktu vergiyi enflasyonun çok üzerinde, yüzde 36 oranında artırdı.

Vergiler arttı sigaraya yüzde 10 zam gelebilir İÇKİ VE SİGARAYA ZAM GELDİ

SEÇİM, SURİYELİ GÖÇMENLER...
Hükümetin, 2015 Haziran ayı seçimleri, 2 milyonu aşan Suriyeli göçmen harcamaları, hakim ve savcılar ile öğretim üyelerine yapılan ilave maaş artışları gibi nedenlerle artan kamu harcamalarını finanse etmek için sigara ve alkollü içki tüketimi üzerinden alınan vergileri artırdığı ifade ediliyor.

KARARI ŞİRKETLER VERECEK
ÖTV tebliğinde asgari maktu yerine 'maktu vergi' yükseltildiği için, bu artışın sigara fiyatlarına yansıtılıp yansıtılmayacağı kararını 'şirketler' verecek. Sigara şirketleri, yüzde 36'lık artışı sigara şirketleri üstlenirse, Maliye'nin cebine ilave 250 milyon lira girecek.

ZAM OLURSA, VATANDAŞ 1 MİLYAR FAZLA VERGİ ÖDEYECEK
Ancak şirketler, bu vergi yükünü üstlenmeyip fiyatlara yansıtmayı tercih ederlerse sigara fiyatlarında yüzde 10'luk bir artış olacak. Bu durumda halen 5 lira olan en düşük sigara fiyatı 5.5 liraya; 10 lira olan en yüksek sigara fiyatı ise 11 liraya yükselmiş olacak. Böylece Maliye vatandaşın cebinden ilave 1 milyar lira almış olacak.

VERGİ YÜKÜNDE TÜRKİYE DÜNYA ŞAMPİYONU
Bugün yapılan artışla sigara üzerindeki vergi yükü 0.8 puan artışla, yüzde 83.3 oldu. Türkiye, yüzde 82.5'lik vergi yüküyle birinciliği İngiltere ile paylaşırken, bugünkü artış sonrası dünya birinciliğine tek başına yerleşmiş oldu.

ayalp@hurriyet.com.tr

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı