Vergide kesintisiz denetim başlıyor

Hürriyet Haber
11.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

VERGİ kayıp ve kaçağı ile mücadele için yeni yöntemler uygulamaya giriyor. Vergi daireleri, sadece beyanname ve vergi toplama yerleri olmaktan çıkarılarak, aynı zamanda sürekli denetim merkezlerine de dönüştürülüyor. Son dönemde gerek eleman sayısının düşmesi, gerekse diğer nedenlerle yeterli vergi denetimi yapılamaması, Gelirler Genel Müdürlüğü'nü yeni arayışlara yöneltti. Bu çerçevede, bölge müdürlükleri ve vergi dairelerinin denetim alanında daha aktif hale getirilmesi gündeme geldi.

Son 2 yılda sektör incelemelerine ağırlık verilen vergi denetimleri, yeni tedbirlerle daha da etkin hale getirilecek. Böylece vergi dairelerinde sürekli kontrol mekanizması da devreye girmiş olacak.

Bu kapsamda uygulamaya girecek yeni denetim teknikleri şöyle olacak:

Vergi Daireleri, şüpheli mükellefleri devamlı olarak gözetim altında tutacak. Yeni kurulup da, bir oda, bir masa şeklinde faaliyet gösteren veya daha başlangıçta çok yüksek cirolar yapan (hipermarketler hariç) şirketler ya da gerçek kişiler sürekli takip edilecek.

Aynı adreste faaliyet gösteren ya da aynı kişilere ait olan şirketler yakından izlenecek. Bunlardan yatay sirkülasyonu çok yüksek olan, sürekli birbirlerine belge geçiren, aralarında yakın fatura ilişkisi olanlar devamlı gözetim altında olacak.

Uygulamada sık sık başvurulan, ‘‘önce patronun ödenecek vergiyi belirlemesi, ardından da muhasebeci ve müşavirlerin defterleri ve belgeleri ona uydurması’’ işlemi engellenecek. Bunun için de defter ve belgelerin günlük tutulması ve kayda geçirilmesi temin edilmeye çalışılacak. Bu amaçla, işlemlerde ani yoklama çalışması başlatılacak.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı