Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Vergi ödememek için m

  Hürriyet Haber
  31.01.2009 - 10:32 | Son Güncelleme:

  Almanya'da doğup büyüyen İsmail YK, Türkiye'de gelir vergisi ödememek için Türk vatandaşlığından çıktı..

  İSMAİL YK FOTOĞRAFLARI

  Sivaslı bir ailenin çocuğu olan İsmail YK, 2006'da çıkardığı 'bombabomba.com adlı albümüyle 'yılın en çok satan albümü' ödülünü almıştı. Günaydın'dan Özlem Esmergül'ün haberine göre çifte vatandaşlığı olan İsmail YK, Türk vatandaşlığından çıktı. Böylece gelir vergisinden muaf olan şarkıcı Türkiye'ye Alman pasaportuyla turist olarak giriyor.

  İsmail Yurtseven, ilk önce kardeşleriyle 'Yurtseven Kardeşler' grubunu kurdu ve şöhreti yakaladı. Sonra grubun adını da alıp 'İsmail YK' oldu ve yoluna yalnız devam etti. 'Şapur Şupur Ye Beni', 'Bas Gaza' gibi şarkıları dillerden düşmedi.

   İSMAİL YK İDDİALARI YANITLADI

  Vergi ödememek için m
  İsmail YK'nın basına gönderdiği vergi makbuzlarından bir örnek.


  Haberin sitemizde yayınlanmasından sonra hem İsmail YK hem de sanatçının plak şirketi Avrupa Müzik bir açıklama yayınladı: İsmail YK'nın açıklaması ise şöyle: "Benim Almanya'da yaşadığımı ve Alman vatandaşlığında olduğumu herkes bilir. Ben zaten zaman zaman röportajlarımda da bunu defalarca söylediğim halde gizli habermiş gibi yapılmasına, benim hedef gösterilmeme bir anlam veremedim ve şaşkınlıkla karşılıyorum. Vergi konusuna gelince Türkiye'de ödediğim vergi makbuzlarından örnekleri ektedir. Tüm basın mensuplarına ve Kamuoyuna duyurur saygılar sunarım."

  Sanatçının plak şirketi ise şu yazılı açıklamayı yaptı: "Bildiğiniz üzere sanatçımız İsmail YK 05 Temmuz 1978 tarihinde Almanya'da doğmuş ve halen bütün ailesi ile birlikte Almanya'da yaşamaktadır. Almanya'da yaşayan hemen hemen bütün Türkler Almanya'da ki iş yaşamlarını sürdürebilmek ve tüm sosyal haklardan yararlanabilmek için mecburen Alman Vatandaşı statüsüyle yaşamaktadır. İsmail YK' da bu statüde Almanya'da yaşayan milyonlarca Türk'ten biridir ve bunu zaten herkes bilmektedir.

  Vergi konusuna gelince İsmail YK, konuyla ilgili hassasiyetinden dolayı Türkiye'de ki kazançlarından ötürü hem Türkiye'de hem de Almanya'da çifte vergi ödemektedir.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı