Vergi numarasında da sahtekarlık başladı

Hürriyet Haber
06.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

1 Mart'tan itibaren taşıt alım ve satımları ile şirket ortakları ve yöneticileri için getirilen vergi numarası uygulaması, bu alanda yaşanan sahtekarlık olaylarını da gözler önüne serdi. Başta Ankara ve Gebze olmak üzere çeşitli merkezlerde vergi numarası almak için vergi dairelerine giden mükellefler, kendileri adına daha önce vergi numarası tahsisinde bulunulduğunu öğrendiler. Bu mükelleflerin ‘‘Biz, daha önce vergi numarası almadık’’ şeklinde itirazda bulunmaları üzerine, vergi numarasında da sahtekarlık yapıldığı ortaya çıktı.

Vergi numarası uygulamasının başladığı dönemde bazı kişiler, çalıntı ya da kayıp nüfus cüzdanları aracılığıyla vergi dairesine giderek vergi numarası aldı. Bu kişiler, sahte kimliklerle vergi mükellefi olduktan sonra, sahte fatura basarak, bunları piyasaya sürdü. Bu faturaların bir bölümü de vergi iadesinde de kullanıldı.

Maliye Bakanlığı, yurdun çeşitli yerlerinden bu şekilde numara sahtekarlığı olaylarının gelmesinin ardından, vergi dairelerine ‘‘Çifte numaralara dikkat edin’’ talimatını verdi.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı