Vergi numarası telaşı

Hürriyet Haber
03 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 03 Mart 1998 - 00:01

Taşıt alım ve satımları ile şirket ortakları için getirilen vergi numarası zorunluluğunun ilk gününde, vergi dairelerinde izdiham yaşandı. Maliye Bakanlığı, vergi dairelerine ‘‘vatandaşa yardımcı olun’’ talimatı gönderdi.

Maliye Bakanlığı'nın taşıt alım ve satımları ile şirket ortakları ve yöneticileri için getirdiği vergi numarası zorunluluğu, dün uygulamaya girdi. Bakanlık, düzenleme için geçen hafta Ankara'da 4 günlük deneme yaptı. Herhangi bir sorunun yaşanmadığı bu uygulama sonrası, tüm Türkiye'de dünden itibaren taşıt alım ve satımlarında vergi numarası aranması zorunluluğu başlatıldı. Ancak, uygulamanın ilk gününde vergi dairelerinde büyük bir yoğunluk yaşandı ve bu durum diğer işlemlerin de aksamanına yol açtı.

MALİYE TALİMATI

Maliye Bakanlığı yetkilileri, söz konusu uygulamanın vergi dairelerinde bir miktar iş yoğunluğuna yol açabileceğini, ancak vergi numarası alma işleminin normalde 7 dakikada tamamlanacağını, ancak ilk günkü izdiham yüzünden bu sürenin yarım saati aldığını bildirdiler.

Maliye yetkilileri, uygulama nedeniyle bütün vergi dairelerine, ‘‘Vergi numarası için size gelen vatandaşa yardımcı olun ve bu işlemlere öncelik verin’’ talimatı verildiğini de ifade ettiler.

Maliye yetkililerinin verdiği bilgiye göre, uygulama çerçevesinde, daha önce vergi numarası almamış gerçek kişiler, nüfus cüzdanının aslı, onaylı örneği ya da vergi dairesinde onaylatılmak üzere nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi ile vergi dairesine başvurarak, vergi numarası alacak. Tüzel kişilere ise, kimlik bilgilerini ibraz etmek suretiyle vergi numarası verilecek.

Daha önce vergi numarası aldığı halde bunu belgelendirmeyenler de, nüfus cüzdanlarıyla birlikte en yakın vergi dairesine başvurarak, numalarını öğrenebilecek. Vergi numarası zorunluluğuna aykırı hareket eden mükelleflere, özel usulsüzlük cezası kesilecek.

Numara nasıl alınacak?

Yeni düzenleme çerçevesinde taşıt alanlar, taşıt alım vergisi beyannamesini ilgili vergi dairesine vermeden önce, satanlar ise ilişik kesme belgesi düzenlemeden önce vergi numarası almak zorunda bulunuyor.

Vekaletname yoluyla satışta ise, vekaletname veren kişinin belgesinde vergi numarası da bulunacak.

İlgili tebliğ, vergi daireleri ve noterlerin, vergi numarası almayan kişiler için alım-satım işleminde bulunmasını yasaklıyor.

Aynı şekilde yeni kurulacak sermaye şirketlerinin kurucu ortakları, yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile genel müdürleri de, vergi dairelerine şirketin mükellefiyet kaydını yaptırmadan önce vergi numarası almakla mükellef bulunuyor.

İstanbul'da evlere vergi hizmeti

İstanbul Defterdarı Mehmet Akif Hamzaçebi, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul'da öteden beri gelir vergisi mükellefi olanlardan 466 bin 807 kişinin gelir vergisi beyannamesi vereceğini bildirdi. Hamzaçebi, tüm mükelleflerin gelir vergisi beyannamelerinin doldurulmasına yardımcı olmak amacıyla tüm vergi dairelerinde Vergi Danışma Birimi oluşturulduğunu belirtti. ‘‘Alo Maliye 189’’ numaralı telefonunun da vatandaşların tereddütlerini gidermede yardımcı olacağını kaydeden Hamzaçebi, ‘‘Bunun dışında özellikle menkul sermaye iratları nedeniyle ilk defa gelir vergisi beyannamesi verecek olanlardan bedensel özürlülük, hastalık, yaşlılık gibi nedenlerle gerek vergi danışma hizmetini almakta, gerekse beyannamelerini düzenlemekte ve vergi dairesine ulaşmakta güçlük çeken vatandaşlarımızın (212) 526 01 19 ve (212) 522 24 34 numaralı telefonlara başvurmaları halinde vergi görevlileri, bu vatandaşlarımızın ikametgahlarına bizzat giderek beyannamelerini doldurmalarına yardımcı olacaklardır.’’


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı