ESKİŞEHİR HABERLERİ

Vergi İşlemlerinde Elektronik Tebligat Dönemi

IHA
07.10.2015 - 11:24Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ESKİŞEHİR

IHA

Eskişehir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ESMMMO) Başkanı İlker Özokçu, zorunlu olarak 1 Ocak 2016’da başlanacak olan "Elektronik Tebligat Uygulaması" ile ilgili açıklama yayımladı.
Başkan Özokçu, açıklamasında, vergi dairelerince mükelleflere daha önce kağıt ortamında tebliğ edilen her türlü evrakların, 456 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca artık yılbaşından itibaren elektronik ortamda tebliğ edileceğini hatırlattı. Başkan Özokçu, "Kurumlar Vergisi mükellefi şirketler ile ticari, zirai ve mesleki kazançları yönünden Gelir Vergisi mükellefi olanlar, en geç 1 Ocak 2016 tarihine kadar bağlı bulundukları vergi dairelerine müracaat ederek “Elektronik Tebligat Adresi” almak zorundadırlar. Basit usulde vergilendirilen mükellefler ile gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) mükellefleri bu zorunluluğun dışında tutulmuştur. Ayrıca bu zorunluluğun dışında tutulan mükelleflerden kendilerine elektronik tebligat yapılmasını talep eden kişiler de sistemden isteğe bağlı olarak yararlanabilecek" ifadelerine yer verdi.
Elektronik tebligat sistemini kullanmak zorunda olan mükelleflerin, 1 Ocak 2016 tarihine kadar "Elektronik Tebligat Talep Bildirimi” ile bağlı bulundukları vergi dairesine başvuru yapacakları aktarılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Başvurulara göre mükelleflere vergi daireleri tarafından Elektronik Tebligat Adresi (kullanıcı kodu, parola ve şifresi) verilecek. Zorunluluğun başladığı tarihte elektronik posta adreslerini almayan mükelleflere, tebliğde belirtilen özel usulsüzlük cezalarının uygulanmasının yanında bu adreslerden oluşturulacaktır. Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre tebliği gereken evrak, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından tebliğ yapılacak muhatabın elektronik tebligat adresine iletilecek. Elektronik tebligat sistemine internet vergi dairesi üzerinden erişilecek. İnternet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifresine sahip olan gerçek ve tüzel kişiler şifreleriyle elektronik tebligat adreslerine ulaşacak. Evrak, elektronik adrese ulaştıktan 5 gün sonra tebliğ edilmiş sayılacak.Şirketlerin ticaret sicil kayıtlarının silindiği tarih itibarıyla, elektronik tebligat adresi kapatılacak. Gerçek kişilerde ise ilgilinin ölüm tarihi itibarıyla elektronik tebligat adresi re’sen kapatılabilecek. Zorunlu veya ihtiyari olarak elektronik tebligat sistemine dahil olanların bu durumlar dışında sistemden çıkmaları mümkün olmayacak."
Özokçu, yükümlülüklere uymayanlar için uygulanacak cezalar ile ilgili de, "Elektronik tebligat sistemine dahil olması zorunlu olanlardan tebliğ ile getirilen yükümlülüklere uymayanlar için Vergi Usul Kanunun ilgili maddeleri uyarınca, 660 TL ile bin 300 TL arasında cezai müeyyide uygulanacak. Zorunluluk yılbaşından itibaren başlamasına rağmen isteyen mükellefler için vergi daireleri tarafından elektronik tebligat adresi verilmeye başlanmıştır" diye belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Vergi İşlemlerinde Elektronik Tebligat Dönemi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ekim 2015 tarihinde saat 11 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Vergi İşlemlerinde Elektronik Tebligat Dönemi haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
20 Kasım 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:58
 • Guneş
  07:41
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:30
 • Akşam
  17:47
 • Yatsı
  19:19
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı