Vergi iadelerine büyük gözaltı

Hürriyet Haber
17.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 17.03.1998 - 00:01

İstanbul Defterdarlığı, 26 kuruluşta vergi iadesi için beyan edilen 26 trilyon liralık harcama belgesini incelemeye aldı. Defterdarlık, tek bir şirkette yaklaşık 1 trilyon liralık sahte fiş ortaya çıkardı.

İstanbul'da 30 bin kişinin çalıştığı 26 kamu ve özel sektör kuruluşunda vergi iadesi için beyan edilen toplam 26 trilyon liralık harcama belgesi inceleniyor. Sadece bir şirkette, şu ana kadar 1 tirilyon liraya ulaşan sahte fiş belirlendi.

İstanbul Defterdarlığı, ücretlilerin ‘‘vergi iadesi’’ olarak adlandırılan özel gider indirimine konu harcama belgelerini incelemeyi sürdürüyor. Defterdarlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, incelemelerde gerek kamu, gerekse özel sektörde çok sayıda personel istihdam eden kuruluşlar ile şirketlere öncelik verildi.

Bu kapsamda, toplam 30 bin kişi istihdam eden 26 kamu ve özel sektör kuruluşunda özel gider kapsamında beyan edilen 26 trilyon liralık harcamanın inceleme konusu yapıldığını kaydeden yetkililer, ‘‘Sadece bir şirkette yaklaşık 1 trilyon liralık sahte fiş belirlendi. Bu miktarın o şirkette 1 trilyon liraya ulaşacağı tahmin ediliyor’’ dediler.

KOMİSYONLA SAHTE FİŞ

Bu arada, adı açıklanmayan şirketin çalışanlarından birinin, yüzde 2.5 komisyon karşılığı sahte belgeleri çalışanlara dağıttığı anlaşıldı. Öte yandan, harcama belgeleri karşılığında çalışanlarının gelir vergilerinden henüz mahsup işlemini tamamlamamış olan şirketlerin de sahte belge kullanımı hakkında dikkati çekildi.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı