Vergi hukukçuları: Şirketleri ’Kod: 5’e almak hukuk dışı iş

Ceyhun KUBURLU
21.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 21.04.2009 - 11:16

Maliye Bakanlığı’nın Türkiye genelinde 30 binden fazla şirketi "Kod: 5" adı verilen bir tür "kara liste"yle kıskaca aldığının duyulması iş dünyasında büyük yankı uyandırırken vergi hukukçuları, uygulamayı "Hukuk dışı" olarak yorumladı.

Maliye Bakanlığı’nın vergi daireleri üzerinden "usulsüzlük türü"ne göre düzenlediği listelere giren şirketlerin ticari faaliyetlerinde zarara uğramasının yasal bir dayanağı olamayacağını dile getiren hukukçular ve maliye uzmanları, "Bu uygulama ’vur’ derken, öldürmektir. Bu listeye girenin canı fena yanıyor. Ancak uygulama hukuk dışı. Vergi inceleme elemanlarının çok dikkatli davranması gerekiyor" dedi. Konunun iyi incelenip, gerekli çalışmaların ona göre yapılması gerektiğini dile getiren Gazi Üniversitesi İİBF Maliye Bölümü öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Taş, şöyle konuştu:

Uygulama hukuk dışı

"Mükelleflerin bazen suçsuz olduğu yargı kararıyla tespit edilmesine rağmen isimleri bu listelerde gözlenebiliyor. Ancak bu mükellefleri sıkıntıya sokar. Yasayla detaylarının belirlenmesinde fayda olduğunu düşünüyorum. Yasal olarak ayrıntılı bir şekilde belirtilmesi gerekiyor. Uygulama yönüyle mağduriyetler doğurabilir. Uygulamanın hukuka çok doğru olduğu söylenemez. Elbette yani sahte belge düzenleyen mükelleflerin diğerlerin dikkatini çekmek ve onların bilgisine sunulması yararlı. Bu listeden çıkmak kolay değil. Yargı kararının sonucundan sonra çıkartılması gerekiyor."

Öldürmek gibi

Eski görevlerinde bu tür sorunlarla sık sık karşılaştığını anlatan Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nevzat Saygılıoğlu, şöyle devam etti: " Kod: 5, sahte ve yanıltıcı belge düzenleyen ve kullananları ifade ediyor. O listeye girmek demek sahte belge kullanmak anlamına geliyor. Mükellef buna girince iki problemle karşılaşıyor. Uzlaşmaya gidemiyor. Ancak mükellef lehine sonuçlansa bile karar başka bir olayda bile tekrarlarla devam ediyor. Vergi inceleme elemanlarının inisiyatifi çok önemli. Mükellefin yanında da olmamalı karşısında da durmamalı. Yani vur derken öldürmek gibi bir şeye benziyor."

Bunun hukuki bir yanı yok

ANADOLU Üniversitesi Maliye Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fethi Heper, şu yorumu yaptı: "Bu uygulamanın hukuka aykırı olduğu çok açık. Bir mükellefi kara listeye alıyorsunuz. Devamlı takip ediyorsunuz. En ufak bir şeyde üzerine gidiyorsunuz. Bu vergi olayı önemli bir olaydır. Burada çok dikkat etmek gerekir. Birkere fişlenmişseniz sizi takip altına aldılar demektir. Bunu düzeltmenin bir yolunun da olmadığı görülüyor. Fişlenme hiç kalkmıyor. Vergi konuları Türkiye’de özen gösterilmesi gerekiyor. Bu tür durumlar sakıncalı olabiliyor."
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı