Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Vergi borcu olan araç bağlanacak

11 Ağustos 2012 - 11:25Son Güncelleme : 11 Ağustos 2012 - 13:41

Maliye Bakanlığı, kira vergisinin ardından ‘araç vergilerini’ de yakın markaja aldı. Emniyet Genel Müdürlüğü ile birlikte ortak bir proje geliştiren Maliye, yeni yıldan itibaren motorlu taşıtlar vergisi, trafik cezaları ve araç haciz işlemlerini günlük olarak takip edecek. Borcu belli bir sınırı geçen araçlar bağlanacak.

Geliştirilen program sayesinde, araçların vergilerini ‘satıştan satışa’ ödeme uygulamasına da son verilecek. Maliye Bakanlığı’nın, araç vergilerini ve trafik cezalarını yakın takibe almasında tahsilatta yaşanan bazı sıkıntılar etkili oldu.

Mevcut sistemde, trafik polisleri tarafından kesilen cezaların Maliye Bakanlığı’na intikal ettirilmesi uzun zaman alıyor. Birçok vatandaş da trafik cezalarını yıllar sonra öğreniyor. Motorlu taşıtlar vergisinde de tahsilatı olumsuz yönde etkileyen gecikmeler yaşanıyor. Vatandaşların büyük kısmı vergilerini muayene ve satış işlemleri sırasında ödüyor. Bu da araçlardan elde edilen gelirlerin performansının düşmesine yol açıyor.

Bilgiler Emniyet ile paylaşılacak

TRTHaber'in haberine Maliye Bakanlığı, araç vergileri ve trafik cezalarının tahsilatında yaşanan söz konusu olumsuzluklar nedeniyle yeni bir proje hazırladı. Emniyet Genel Müdürlüğü ile bilgi paylaşımını öngören projede, trafik ceza bilgileri günlük olarak Maliye’nin bilgisayarlarına düşecek. Yine Maliye’nin, vergi borçları nedeniyle mükelleflerin araçları için aldığı haciz kararları da yazışmalara gerek kalmadan anında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sistemine girecek. Böylece karşılıklı olarak iki kurum, hangi aracın ne borcu olduğunu günlük olarak ortak sistem üzerinden görme imkanına sahip olacak.

Önce Uyarı Sonra Haciz

Araç vergisi ve trafik cezalarının tahsilatını arttırmayı amaçlayan sistemin, yazılım çalışmaları halen devam ediyor. Maliye Bakanlığı kaynakları programın üç ay içinde hazır olacağını ve yeni sistemin 2013 yılı başından itibaren de hizmet vermeye başlayacağını bildirdiler. Yetkililer, yeni sistemde, araç sahiplerinin öncelikle MTV veya trafik ceza borçlarını ödemeleri için uyarılacağını ardından da borcunu ödememekte direnen mükelleflerin araçları üzerine şerh düşüleceğini kaydettiler. Söz konusu şerhler nedeniyle araç alım satımı gerçekleştirilemeyecek. Borçların belirli bir limitin üzerine çıkması halinde ise aracın emniyet güçleri tarafından ‘parka’ çekilmesi söz konusu olacak.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 16 Yorum }
 • Burak Sade 11.8.2012 16:45:14
  Yunanistana ihracat yapıyorum maliyeden kdv alacağım var. Bağlayın maliyeyi borçlarını ödeyene kadar çalışmasınlar.
 • vedat vedat 11.8.2012 16:39:01
  bu kadar vergiyle şu anda gelişmişlikte norveç'i sollamış olmamız lazımdı. ya sonuç? malumunuz.. arabayı sadece bağlasalar iyi, bir de otoparkın birine çekerler, borç birikir de birikir, altından kalkılmaz hale gelir.
 • Rahmi GÜNDAR 11.8.2012 14:26:57
  Emrah Çak ile aynı durumda hemde devlet memuruyum. Benim paramı öderken beni unutanlar varlığımdan haberi anca vergi zamanı oluyor.
 • f& f&d 11.8.2012 12:51:01
  aracı alırken ötv+diger vergiler, vergilere de kdv alırlar. yani vergi ödersin vergiyede kdv ödrsin. akaryakıttada bi sürü vergi alırlar. araban varsa her gün vergi verirsin. her gün bu kadar vergi aldığın aracı neden bağlıyon yani altın yumurtlayan tavuğu kesiyosun. bandrolü kaldır. uğraşma.
 • Alper Kemal Angın 11.8.2012 12:42:30
  Vergi- aidat-taksit-kredi-vergi-....... tüm ömür böyle mi geçecek?
 • emrah çak 11.8.2012 12:21:17
  Benim devletten Key Ve tasaruf kesintisi alacağım var hala alamadım bağlayın devlet kurumlarını benim paramı ödeyene kadar çalışmasınlar.
Sayfa Başı
Haberlercesur yürek 9. bölüm fragmanıcesur yürek son bölümcesur yürek yeni bölümkerimcan durmazişte benim stilimjüribabam ve ailesi