Vergi borçlularına bankada blokaj

A.A.
19.10.2007 - 10:09 | Son Güncelleme: 19.10.2007 - 10:09

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, vergi borcu bulunan 130 bin mükellefin bankalardaki mevduatlarının bloke edilmesiyle ilgili olarak, “Maliye Bakanlığı, Bayramdan sonra 130 bin esnafa 9 milyar YTL'lik vergi saldırısı başlattı” dedi.

Aygün, yaptığı yazılı açıklamada, hesapları bloke edilen esnafın parasını kullanamadığı için çekini senedini ödeyemeyecek hale geldiğini, “sicilinin bozulduğunu, kara listeye düştüğünü” belirtti.

Ödenmeyen çekler yüzünden esnaftan alacaklı olan tüccarların da bu uygulamadan olumsuz etkilendiğini ifade eden Aygün, şunları kaydetti:
“Maliye bir dominoyu devirdi. Piyasadaki bütün dominolar birbiri ardına yıkılıyor. Vergi ödememe eğilimi, elbette onaylanacak bir durum değil. Kazanan esnaf vergisini de ödeyecek. IMF'ye verilen rakamlar tutacak diye esnafın bayramı bile zehir ediliyor. Esnafın bayramdan sonraya verdikleri çeklerin arkası yazılmaya başlandı, senetleri protesto oluyor. Vergi Dairesi ile anlaşarak borcunu taksitlendiren mükelleflerin bile hesaplarına bloke koydular.”

Esnafın borcunu ödememe eğiliminden değil, durgun geçen yaz sezonu nedeniyle vergi borcunu ödeyemediğini belirten Aygün, “Banka hesaplarına bloke konulmasından sonra esnafın dükkan ve arabalarına haciz silahıyla gidilecek” dedi.
Açıklamasında esnafa da seslenen Aygün, bir an önce vergi borçlarını ödemelerini istedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı