Vergi artışına tepki

Hürriyet Haber
08.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan İlkbahar, otomotivde 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek vergi artışlarını eleştirerek, "Hükümet vergi ihtiyacı olduğunda (Vurun bunlara) diyor bize yükleniyor" dedi.

Taşıt alım vergisi ve motorlu taşıtlar vergilerindeki artışlar konusunda görüşlerini açıklayan İlkbahar, hükümetin ne zaman paraya ihtiyacı olsa, ilk akla gelen kalemin otomobil olduğunu savundu.

Otomotivde alım satım vergilerinin azaltılarak yıllık kullanım vergilerinin artırılmasıyla hem sektörün satışlarının artacağını, hem de daha fazla vergi toplanabileceğini kaydeden İlkbahar, şunları söyledi:

"Maalesef bunu anlatmakta başarılı olamıyoruz. Hükümet vergi ihtiyacı olduğunda (Vurun bunlara) diyor bize yükleniyor. Psikoloji bu. 15 senedir hangi hükümet gelirse gelsin bu değişmedi. Yüzde 50'leri geçen vergi yükünün artık bardağı taşırmakta olduğunu anlatamıyoruz. Vergi denince akla hep otomobil geliyor. Fazla mı, aşırı mı olmuş bakılmıyor. Böyle bir psikoloji olmasa vergiyi 20 misli artırma yetkisi alırlar mıydı? Bu psikolojiyi çok iyi belli ediyor."

İthal araç satışı artıyor

Her yılın son ayında otomotivde talebin sürekli yüksek olduğunu hatırlatan İlkbahar, şöyle dedi:

"Bu dönemde bir de gelecek yıl için vergi artışları açıklandığında satış patlaması yaşanır. Bu hızlı artan talebi yerli üretim karşılayamayınca ithalatçıların satışları artar ve pazar payları yükselir. Bu yıl da benzeri yaşanıyor. İthal araç satışları vergi gelecek diye yükseliyor. Yükselen satış artışı da ithalatın cebine gidiyor."

Ali İhsan İlkbahar, otomotiv pazarında haksız rekabet yaratan ithalatı engellemenin hükümetin görevi olduğuna işaret ederek, hükümetin bu görevini yerine getirmeyerek büyük kusur işlediğini savundu.

İlkbahar, "Son Ticari Araçlar Fuarı'nda, hiçbir şekilde Türkiye'deki servis kuralarına uymayan, Uzakdoğulu iki marka sergilendi. Bunların bugünkü şartnameyle Türkiye'ye girmemesi lazım, Neden girdi? Bize sahip çıkacak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bunu nasıl atladı?" diye konuştu.

2001'de pazar daralabilir

OSD Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan İlkbahar, mali piyasalarda yaşanan kriz başta olmak üzere, vergi artışlarının da etkisiyle önümüzdeki yıl otomotiv pazarının yüzde 25 gerileyebileceğini söyledi.

Artan vergilerin genel satışlar üzerindeki olumsuz etkisinin yüzde 3-4 olabileceğini ifade eden İlkbahar, "Ama yaşanan kriz ve bunun yaratacağı belirsizlik sürecinin etkisi daha fazla olacak. 2001 yılındaki pazardaki gerilemenin, ilk ve kabaca yapılmış tahminlere göre yüzde 25 olacağını düşünüyorum. Ümidimiz bu krizin bir an önce geçmesidir. Bu kriz geçse de 2000 yılındaki gibi sıcak bir pazarı görmek herhalde mümkün olmayacak" dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı