"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Ver kurtul, öl kurtul

KIBRIS’ı ver-kurtul, kamu işletmelerini sat-kurtul, satamadıklarını kapat-kurtul, Amerika’nın hatırı için Ermenistan’a git-kurtul, Amerikan projesi BOP’a eşbaşkan ol-kurtul, Irak’ı dört parçaya böl-kurtul, Fener Patriği’ni ekümenik yap-kurtul, Deniz Feneri’ni yak-kurtul, yandaş medyayı gözet kurtul, muhalif olanları kapat-kurtul, Dişli’nin dişini çek-kurtul, muhalif televizyonların fişini çek-kurtul, pancarı-pamuğu ekme-kurtul, haşaşı-tütünü dikme-kurtul, işbirlikçileri yönetici yap-kurtul, orduyu-yargıyı yıprat-kurtul, ulusalcıları hapise at-kurtul, köylüyü, işçiyi, esnafı ez-kurtul, yandaş belediyelerin borcunu çiz-kurtul, Merkez Bankası’İstanbul’a götür-kurtul, muhalif iş adamlarını batır-kurtul, Fetullah’ı Amerika’dan getir-kurtul, yandaşları sev-kurtul, ana muhalefete söv-kurtul, içki satan esnafları döv-kurtul, hala konuşanlar var ise boğ-kurtul, ağaçları kes-kurtul, çevrecileri as-kurtul, ormanları yak-kurtul, buraları turizme aç-kurtul, yetkiyi Washington’a-Brüksel’e ver-kurtul, Ankara ile İstanbul’un arasını ger-kurtul, toprakları-madenleri sat kurtul, petrol kuyularını kapat-kurtul, Tuz Gölü’nü kurut-kurtul, deniz suyunu arıt-kurtul, çevrecinin daniskasıyım diye sırıt-kurtul, yeşil alanları, okul alanlarını alış-veriş merkezi yap-kurtul, kredi kartından bat-kurtul, akşam erkenden yat-kurtul, en az üç çocuk yap-kurtul, her köye bir üniversite yap-kurtul, IMF’ye Dünya Bankası’na uy-kurtul, halkı soyum soyu soy-kurtul, ABD ve AB’ye teslim ol-kurtul, ulus devlet yerine uydu-devlet ol-kurtul, bağımsızlığı unut-kurtul, halkı yalanlarla avut-kurtul.

Ver-kurtul, ver-kurtul, ver-kurtul...

En sonunda öl-kurtul.

Mustafa DURNA

Çayyolu’nda doğal bir park oluşturulamaz mı

DÜNYANIN bütün başkentlerinde merkezi ve doğal parklar var, Londra’da Hyde Park, New York’ta Central Park gibi. Bu parklar tamamen doğal alanlar... Bizdeki park anlayışı ise maalesef üzerine basmanın yasak olduğu yapay çimenler, yapay havuzlar, beton yürüyüş yolları, paralı otopark, kafeler, restoranlar ve renkli plastikten uyduruk kaydıraklardan oluşuyor.

Bizler halk olarak Çayyolu’nda büyük bir doğal park istiyoruz. Üzerine basmanın yasak olduğu yapay çimlerin ve altı beton üstü halı olan yapay yürüyüş yollarının değil sadece doğal bitkilerin, ağaçların, toprak yürüyüş yollarının ve mini bir hayvanat bahçesinin olduğu bir parkı bölge halkı olarak istiyoruz. Burası, halkın ve çocukların günlük streslerinden uzaklaşabilecekleri, egzos kokusu yerine çam ağaçlarının kokusunu duyabilecekleri doğal alan ihtiyacını karşılayan çok güzel bir alan olacaktır. Ayrılacak bu alana bölge halkı hep beraber fidan dikmeye gönüllüyüz, yeter ki böyle bir alan ayrılsın. Zira yapay ve hormonlu bir çevrede yaşamak istemiyoruz artık.

Büyükşehir Belediyesi ve Yenimahalle Belediyesi’nden böyle bir doğal park alanını belirlemelerini talep ediyoruz. Belediye meclisi üyelerinin değil lütfen artık halkın isteklerine de kulak versinler, bizler de kendilerine her türlü desteği verelim bölge halkı olarak.

Erkan TEPE

Asistanlar, hemşirelerden düşük maaş almaya başladı

TEMMUZ’da 2547 sayılı yasada döner sermaye ile ilgili yapılan değişiklikten sonra üniversite hastanesinde çalışan asistan hekimler aynı yerde çalıştıkları hemşire, teknisyen, laborant gibi meslek gruplarından daha az para almaya başlamıştır. Devlet hastanelerinde asistan olarak çalışan hekimler 2000-3000 YTL civarında döner sermaye alırken, aynı işi üniversitede yapan hekimler 300-600 YTL arasında para alıyorlar. Durum böyle iken yapılan son değişiklikle haksızlık daha da büyüyor.

Dr.Gökhan GÜREL-Dokuzeylül Üniv. Tıp Fakültesi Hast.Nöroloji A.D.

TOKİ’nin hatırlı müşterileri

TOKİ,
Etimesgut Erler Mahallesi’ne prestij konutları yaptırdı. Bu konutların tamamına yakını çekilişsiz kur’asız bakın kimlere dağıtılıverdi. Burası Eskişehir Yolu üzerinde, eski araç muayene istasyonunun yerine yapılan konutlar... Tamamlanır tamamlanmaz satılık ilanları zaten herşeyi anlatıyordu.

İlginç olan, 400 konutun 240’ını AKP’li milletvekilleri ve bazı yargı mensuplarının aralarında üleşmeleriydi. Sadece 60 konut açık artırmaya çıkarıldı ve 5 dakikada onlar da kapışıldı.

AKP’li milletvekillerinin yanı sıra Armada AVM’nin ortağı ve RTÜK Başkanı Zahit Akman da buradan daire sahibi oldu, onun da adı geçiyor.

A. METİNOĞLU
X